Holubi, Černobyl, Fruta, vše je připravené. Chybějí jen návštěvníci. Nouzový stav trvá už třetinu roku

Žatec – Nablýskané vitríny plné zajímavých předmětů, informační panely, fotografie s dobovou atmosférou. Přípravy trvaly několik týdnů, chodby a sály jsou plné očekávání, ale zároveň i zvláštního ticha. Vše je hotové, výstava může začít. Avšak chybí jedna důležitá „maličkost“: návštěvníci.

Třetí čtvrtek za sebou totéž

V Regionálním muzeu v Žatci se tahle situace od počátku nového roku opakuje už třetí čtvrtek za sebou. Sedmého ledna měla ve Staré papírně začít výstava Holubí pošta. Výstava je putovní, připravilo ji Poštovní muzeum v Praze a spolupracoval i Český svaz chovatelů, základní organizace v Žatci. Vše je nachystáno ve vitrínách, ale zájemci si stejně museli nechat zajít chuť kvůli aktuálním bezpečnostním opatřením.

Snímky z Pripjati, města duchů

O týden později, 14. ledna, měla začít další zajímavá výstava, připomínající 35 let od tragického výbuchu v jaderné elektrárně v Černobylu. Šestadvacet velkoformátových snímků ze současné „zóny duchů“, opuštěného města Pripjať ležícího těsně vedle elektrárny, poskytl k výstavě zlínský fotograf a novinář Luděk Ovesný. K vidění jsou v Křížově vile, ale skutečně vidět je zatím nikdo z návštěvníků nemůže. Čeká se na to, až epidemie poleví, vláda zmírní současná omezení a povolí znovu otevřít kulturní instituce.

Výstava o Frutě měla navázat na úspěch se Šroubárnou

Pozadu nezůstal ani tento čtvrtek, 21. leden, v hlavní budově muzea. Pracovníci připravili výstavu o Frutě, bývalém žateckém podniku, která měla navázat na velmi úspěšnou výstavu o Šroubárně z roku 2019. Oba bývalé výrobní závody představují velký kus historie města, pracovala v nich řada lidí, a tak není divu, že téma o Šroubárně přivedlo do muzea vysoký počet návštěvníků. Ve čtvrtek měla proběhnout podle původních plánů vernisáž výstavy Sirupy, mošty, víno, týkající se uvedené Fruty, ale na zjištění, která z výstav bude u zájemců populárnější, bude nutné ještě nějakou dobu počkat. Ani tato třetí letošní výstava totiž není zatím otevřená pro veřejnost a připravené exponáty zatím jen tiše odpočívají v sálech.

Dvě putovní výstavy jsou zapůjčené do května, třetí má skončit v srpnu

„Nedá se nic dělat, nezbývá než čekat, až vláda znovu povolí otevřít muzea. Chtěla bych moc poděkovat za spolupráci všem lidem, kteří pomohli s přípravou všech tří výstav. Návštěvníkům mohu slíbit, že všechny výstavy otevřeme ihned, jakmile to bude možné. Zatím si zájemci mohou prohlédnout jen některé fotografie na webu muzea nebo na jeho sociálních sítích. Tam také ihned zveřejníme termín otevření, jakmile ho budeme znát,“ uvedla Jitka Krouzová ze žateckého muzea. Výstava o holubech má podle současných informací být potom pro návštěvníky v Žatci k dispozici do 29. května, výstava o Černobylu do 23. května a výstava o Frutě do 29. srpna. Po těchto termínech uvedené výstavy skončí.

Nouzový stav trvá už třetinu roku, vláda ho teď prodloužila do 14. února

Kdy by se mohly otevřít muzea, knihovny, divadla a další kulturní instituce, to pořád není jasné. Vláda ve čtvrtek se souhlasem poslanců Sněmovny znovu prodloužila nouzový stav v ČR, který teď bude platit minimálně do 14. února. Nouzový stav je v ČR nepřetržitě už od 5. října 2020 a bude tedy trvat nejméně 132 dnů, což už je více než třetina roku. Vyloučeno přitom není ani další prodloužení znovu v únoru. Loni na jaře při první vlně epidemie trval nouzový stav 66 dní, od 12. března do 17. května 2020.

ČTĚTE TAKÉ: Knihovna stále zavřená, už není co číst? Nevadí, v Postoloprtech vám knížky přivezou až domů

ČTĚTE TAKÉ: Hrady a zámky předčasně ukončily sezonu. V Krásném Dvoře se teď může jen na výlet do parku

ČTĚTE TAKÉ: Z divadla do supermarketu. Lidé z kulturní branže si přivydělávají na brigádách

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

(Na snímcích: aktuální tři výstavy v budovách žateckého muzea. Exponáty jsou připravené, ale návštěvníci přímo na místě si je zatím prohlížet nemohou. Foto: Regionální muzeum Žatec)