V centru Loun včetně náměstí se chystají manévry na několik týdnů. Začne velká prořezávka stromů

Louny – Velké manévry, související s prořezávkou stromů, se chystají na přelom února a března v centru Loun. Práce potrvají několik týdnů. Jenom na hlavním Mírovém náměstí má být prořezáno kolem padesáti stromů. Celkem jich budou v několika ulicích v Lounech skoro dvě stovky.

Práce na náměstí začnou 28. února

Řezání stromů na náměstí má začít 28. února a potrvá až do 11. března. V prvním týdnu budou ošetřeny stromy na spodní straně náměstí (blíže k radnici), ve druhém potom na protilehlé horní straně. Celkem jde o padesát lip. Prořezávku stromů budou vést odborníci z firmy Zahradníček, na náměstí bude platit řada bezpečnostních opatření i dopravních omezení. „Všechna opatření směřují k zajištění bezpečnosti silničního provozu i chodců na náměstí. Dopravní značky s upozorněním na blížící se práce i na zákaz stání v dané době na vyhrazených místech budou na náměstí umístěny už týden před zahájením prací,“ vysvětlila Blanka Sunkovská, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Louny. Odbor dopravy k blížícímu se zákroku na náměstí a úpravě provozu vydal i veřejnou vyhlášku.

Odborníci postupně ošetří 171 stromů

Další stromy se budou prořezávat také v ulici Na Valích, v Bezručově a U Matky Boží. „Celkem nyní včetně náměstí bude ošetřeno 171 stromů v centru města. Bude to 119 lip a 52 javorů. Práce povede firma Zahradníček. Jde o tzv. hlavové řezy, které je nutné dělat zhruba jednou za tři roky,“ doplnila Kateřina Švobová, informační pracovnice lounské radnice.

Zásah proběhne před koncem doby vegetačního klidu

Ošetření stromů proběhne ještě před koncem doby tzv. vegetačního klidu, která podle vyhlášek trvá od 1. listopadu do 31. března. Podle dendrologů i ministerstva životního prostředí je kácení, řezání větví nebo jiné podobné zásahy pro stromy šetrnější v chladnějším období roku, protože dřeviny jsou během zimy v útlumu. 

(na snímku nahoře: stromy v aleji před radnicí na náměstí v Lounech, když se na pár dní v roce „převléknou“ do barev podzimu. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

ČTĚTE TAKÉ: Tomanova ulice bude o dvě stě metrů delší. Na sobotu se chystá kácení stromů, stavba se blíží

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsme pomáhali sázet desítky stromů