Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

Louny – Kácení desítek stromů na Zeleném náměstí v Lounech budí negativní ohlasy části veřejnosti. Radnice rozhodla o odstranění více než osmdesáti jasanů. Podle města jsou tyto stromy ve špatném zdravotním stavu a mohou být nebezpečné pro své okolí. Jasany navíc chřadnou a pro městskou zástavbu nejsou podle radnice vhodné kvůli probíhající klimatické změně a problémům se suchem, které se v posledních letech stále stupňují. Město chce místo jasanů zasadit nové stromy, například duby, javory a lípy.

Zmatení ptáci nemají kam sedat a ničí fasádu

Kácení jasanů už začalo a některým lidem se to nelíbí. „Kácíte v Zahradním městě. Proč nezasadíte stromy podle názvů ulic – tedy v Jasanové ulici jasany a v Platanové platany? Když vykácíte tolik stromů, ptáci v místě budou mít problémy a budou ničit fasádu domů. Něco podobného se stalo už u nás v Rybalkově ulici,“ uvedla své kritické připomínky Pavlína Čermáková z Loun a dotazy předala městu.

Jasany chřadnou kvůli suchu

Podle Ireny Riegerové z lounské radnice platany v Platanové ulici zůstanou, změní se jen složení stromů v Jasanové ulici. „Jasany chřadnou v celé České republice kvůli velkému suchu, které se projevuje v posledních letech. Do městské zástavby včetně Loun se nehodí. Jejich přirozeným prostředím jsou lužní lesy, kde je dostatek vody. Staré a poškozené jasany v Jasanové ulici nahradíme novou výsadbou javorů, které jsou pro dané místo vhodnější,“ vysvětlila Irena Riegerová z odboru správy majetku Městského úřadu Louny z úseku veřejné zeleně.

Nemocné stromy podle posudku už nešlo zachránit

Jasany v lokalitě Zeleného náměstí jsou staré 40 – 70 let, škodlivý vliv na ně měla i demolice bývalých kasáren, která proběhla v minulosti před stavbou současného Zahradního města. Stromy jsou křehké, ve špatném zdravotním stavu a nedají se už zachránit ani výživou, ani zdravotním řezem, uvádí odborný dendrologický posudek, který si město nechalo vypracovat ještě před současným zásahem.

Tři druhy jako náhradní výsadba

Radnice na podzim rozhodla, že z oblasti Zeleného náměstí nechá odstranit 84 jasanů ztepilých. Jako náhradní výsadbu město schválilo 30 dubů červených, 29 javorů a 8 lip. Duby budou vysazeny ještě letos, javory a lípy příští rok.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Začal vegetační klid, radnice schválila pokácet desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Alej, louky, pás lesa. Opuštěná kaplička i nádraží u Loun dostanou společnost

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali sázet desítky stromů