Alej, louky, pás lesa. Opuštěná kaplička i nádraží dostanou společnost

Louny – Osamělá kaplička ukrývající se v polích v oblasti mezi Louny a Zeměchy poblíž dnes už téměř nevyužívané vlakové stanice Louny – předměstí bude mít „společnost“. Město Louny v lokalitě plánuje vytvořit novou alej složenou z desítek ovocných stromů, stejně tak mají v místě přibýt lesní dřeviny i louky plné barev s kvetoucími rostlinami.

Třešně, hrušně, jabloně…

Cílem je vytvořit v krajině novou cestu přírodního charakteru. „Alej budou tvořit staré odrůdy třešní, hrušní, jabloní a slivoní,“ popsala Kateřina Švobová z lounské radnice. Až stromy vyrostou a zmohutní, budou poskytovat ve slunečných dnech stín, a tím i lepší prostředí například pro lidi, kteří by se chtěli vydat na případnou procházku do přírody v okolí města. Město chce na místě vytvořit také „biokoridor“ s úzkým pásem lesa a v okolí louky s lučními květy. Radnice požádala na tento záměr i o přidělení dotace ze státních fondů na obnovu životního prostředí v regionech. O žádostech z jednotlivých oblastí ČR rozhodnou úřady do letošního prosince.

O odlehlé nádraží nemají cestující zájem

Výklenková kaple byla nedávno opravena, do okolí „svítí“ pěknou zářivě bílou barvou. Díky tomu je v jasných dnech vidět i zdálky, například ze silnice Louny – Zeměchy. Železniční stanice Louny – předměstí svou hlavní misi už splnila, dnes již má své nejlepší roky za sebou a víceméně i ona – podobně jako kaplička, i když z jiného úhlu pohledu – už je jen součástí historie regionu. Vlaky v této lokalitě začaly jezdit roku 1895, místo je součástí tratí z Loun do Rakovníka a do Postoloprt. Stanice se ovšem dnes již nevyužívá, vlaky v ní už řadu let nezastavují. Zájem o toto nádraží totiž nemají ani samotní cestující, protože je značně odlehlé, budova stojí asi tři kilometry od hranice bytové zástavby města.

(Snímek nahoře – ilustrační foto, zdroj pixabay.com,

snímek dole – opravená výklenková kaplička, foto Městský úřad Louny)