Nový senátor Ivo Trešl: hlavní kancelář pro občany bude v Lounech, další kontaktní místa i v Rakovníku a Žatci

Louny, Rakovník – Lékař Ivo Trešl (48), který byl na začátku října zvolen novým senátorem za okresy Louny a Rakovník, plánuje otevřít hlavní kancelář pro možnost návštěvy občanů v Lounech, ale další dvě kontaktní místa chce mít i v Rakovníku a Žatci. I když od jeho zvolení uplynuly už dva týdny, v budově Senátu za tu dobu ještě fyzicky nebyl. Žádná schůzka tam neproběhla, provoz instituce je teď omezen kvůli sílící pandemii koronaviru. Poprvé by měl Ivo Trešl jako nováček v Senátu „úřadovat“ 10. listopadu.

Jaké byly vaše první dny po zvolení? Už jste byl v Senátu a převzal osvědčení a průkaz senátora? Kdo vás ze Senátu jako první kontaktoval?

V Senátu jsem od svého zvolení ještě nebyl. Noví senátoři včetně mě mají podle současných plánů dostat osvědčení 10. listopadu. O den později má proběhnout ustavující zasedání Senátu v novém složení včetně volby vedení. Pokud jde o to kontaktování s novou rolí a prostředím, hned v neděli po volbách uspořádal předseda STAN Vít Rakušan první videokonferenci nově zvolených senátorů za toto hnutí, mezi nimiž jsem i já. Další schůzka měla proběhnout minulé úterý už ve Valdštejnském paláci, ale kvůli pandemii se pak neuskutečnila. Místo ní má být znovu videokonference příští týden.

Jste už dohodnutý na členství v nějakém klubu či výboru?

Ano, měl bych být samozřejmě členem senátorského klubu hnutí STAN, za které jsem kandidoval. Pokud jde o výbor, tam bych se rád stal členem výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, který nejlépe odpovídá mé profesi lékaře.

Dostal jste hodně gratulací po svém zvolení?

Ano. Byly jich stovky, možná i přes tisíc či dva. Snažil jsem se na všechny odpovídat ještě v průběhu volebního víkendu, ale blahopřání a pozdravů bylo tolik, že jsem určitě nějaké nestačil vyřídit. Všem lidem moc děkuji za podporu.

Kde plánujete otevřít svou senátorskou kancelář pro možnost návštěvy občanů a případné podněty veřejnosti?

Oficiální senátní kancelář mohu mít jen jednu. Vzhledem k názvu volebního obvodu – Louny – bychom ji chtěli mít právě v Lounech. Ale je mi jasné, že v regionu jsou další dvě velká města: Rakovník a Žatec. Takže nějaká kontaktní místa bych rád vytvořil i v těchto obou sídlech.

Kdo bude pro vás pracovat jako asistent senátora? Bude to jeden člověk, nebo budete mít asistentů víc?

Určitě budu mít jednoho asistenta pro práci v regionu, který mi pomůže s organizací a vyřizováním běžné agendy tady. Jednoho vytipovaného člověka už mám, oslovil jsem ho a teď čekám na odpověď. Většina senátorů potom má ještě i další asistenty na práci s agendou Senátu přímo v Praze. Poradím se o tom se zkušenějšími kolegy a asi i půjdu touto podobnou cestou jako oni.

Když jsme dělali předvolební rozhovor v září, uváděl jste, že byste i v případě zvolení rád zůstal alespoň na částečný úvazek dál pracovat jako lékař – chirurg v nemocnici v Rakovníku. Platí ještě tato možnost?

Ano, určitě to platí. Do současné doby včetně přesčasů jsem měl jako lékař měsíční úvazek přibližně 1,8. Teď jsme se dohodli s ředitelem nemocnice i primářem, že by se mi úvazek trochu zkrátil na cca 1,2. Chci si nechat jeden ambulantní den jako doposud a minimálně dva operační dny v týdnu. Sliboval jsem to i svým pacientům a spoluobčanům, chtěl bych si dál udržet kontakt se zdravotnickou profesí.

Jako lékař jste chodil pořád v bílém nebo modrém či zeleném, jak hodně budete muset změnit šatník teď?

Ano, je pravda, že ho budu muset vážně dost doplnit. Dosud jsem si vystačil jenom s několika tričky a svetry, měl jsem to na sobě jen ráno pár minut při cestě autem do nemocnice a potom zase odpoledne nebo večer cestou domů. Obleky do společnosti jsem měl ve skříni jen dva. Na této součásti budu muset zapracovat, naštěstí se do toho už trochu pustila moje manželka, kterou věci kolem oblečení baví a ráda mi s tím pomohla.

Děkuji za rozhovor.

ČTĚTE TAKÉ: Lékař z Rakovníka vyhrál i druhé kolo a stal se novým senátorem za obvod Louny