První odhad ceny pro novou sportovní halu v Lounech: 120 milionů korun. Město znovu bude shánět dotace jako při stavbě bazénu

Louny – Nová sportovní hala v Lounech, jejíž vybudování pro příští roky město připravuje v areálu 3. ZŠ pod ulicí 28. října, bude stát podle současných odhadů kolem 120 milionů korun. Je to asi polovina částky, kterou si vyžádala nedávná stavba nové plavecké haly, otevřené v Lounech před necelými dvěma roky. Podobně jako v případě moderního plaveckého bazénu se město Louny bude snažit na stavbu získat dotaci z některého z rozvojových programů vypsaných různými ministerstvy nebo u Národní sportovní agentury, tedy ze státního rozpočtu.

Získání dotace bude nezbytné, říká starosta

První odhad nákladů pro stavbu nové haly zveřejnil starosta Loun Pavel Janda. „Hrubý odhad nákladů v současné fázi činí 120 milionů korun. Pro město bude určitě nezbytné získat dotaci z některého ze státních programů. Objekt nové haly chceme zároveň nechat postavit podle nejnovějších technologií a postupů tak, aby byl maximálně úsporný z hlediska spotřeby energií,“ uvedl starosta Pavel Janda. Informaci sdělil v závěru června kolegům na jednání zastupitelstva města.

Plavecká hala stála celkově 219 milionů, město své náklady dosud splácí

Plavecká hala v Lounech se začala stavět v listopadu 2018, vybudování nového moderního sportoviště stálo necelých 219 milionů korun. Byla to nejvyšší investiční akce města v jeho novodobé historii po roce 1990. Město obdrželo dotaci od ministerstva školství ve výši 40 milionů korun, takže ze svého rozpočtu musí zaplatit přibližně 179 milionů. Část těchto nákladů stále ještě není uhrazená a radnice je bude splácet ještě několik dalších let, protože město si kvůli stavbě bazénu vzalo úvěr u banky. Plavecká hala byla pro veřejnost otevřena v září 2020, za svou vizáž a architektonické řešení později získala také několik ocenění v odborných soutěžích.

Na podzim má být vypsána veřejná soutěž na projektovou dokumentaci ke stavbě

Jak bude pokračovat chystaný proces stavby nové sportovní haly, prioritně zaměřené hlavně na míčové sporty? Přibližně v září nebo v říjnu radnice vypíše veřejnou zakázku pro projektanty na vypracování projektové dokumentace k budoucí stavbě. První základní studii od architektů i s vizualizací možné podoby nové haly má už město k dispozici od letošního jara. „Sejdeme se ještě i se zástupci sportovních klubů k dalším diskuzím, chceme, aby hala nabídla prostory vhodné k využití pro co nejvíce druhů sportů,“ vysvětlil Pavel Janda.

Basket, florbal, lezecká stěna i mnoho dalších sportů

Ze studie, kterou město zveřejnilo na začátku června, vyplývá, že hala vyroste v blízkosti současné tělocvičny u uvedené základní školy a že oba sportovní objekty budou spolu propojené. „Spojovat je bude nižší společná část se šatnami. Půdorys haly bude mít plochu o rozměrech 43 x 33 metry. Uvnitř budou například dvě hřiště na basketbal nebo jedno na florbal. Ve vybavení a nabídce pro sportovce bude i umělá lezecká stěna,“ informovala už v červnu Kateřina Boudová z Městského úřadu Louny z úseku pro komunikaci a vztahy k veřejnosti. Další plocha pro sportování bude i venku, ale ta už je tam i v současnosti – například běžecký ovál pro atletiku nebo antukové hřiště pro tenis, volejbal či další sporty.

(na snímku nahoře: nová sportovní hala v Lounech, jak by měla vypadat podle nákresu architektů. Zdroj: město Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Současná sportovní hala je plně vytížená a přestává stačit. Město Louny uvažuje o možnosti přístavby, což by zvýšilo kapacitu

ČTĚTE TAKÉ: Nová sportovní hala v Lounech: stavět se bude u 3. ZŠ a takto by měla vypadat

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Lidé v Lounech se v září dočkají nové moderní plavecké haly za necelých 220 milionů korun