Čarodějka Hanka vypráví lidem zajímavosti v zámeckém parku v Peruci

Peruc – V Peruci v zámeckém parku mohou výletníci nyní o prázdninách potkat čarodějku, v některých dnech se k ní připojí také písař, zámecká kuchařka, statkářka – a všichni znají spoustu drbů ze života knížecí rodiny. Čarodějka, předvádějící kouzla u Boženiny studánky, se návštěvníkům věnuje celé prázdniny od středy do neděle a další postavy v historických kostýmech se přidávají během většiny víkendů v červenci. Pro turisty a výletníky je tak v parku v oblíbeném městečku u Loun připraven zajímavý a neobvyklý zážitek.

Čarodějka kouzlí u Boženiny studánky

„Zámecký park ožívá příběhy. Procházku parkem s příběhy, postavami a mnoha zajímavostmi z historie zámku i celého regionu jsme letos na léto připravili už podruhé. Loni byla naše premiérová sezona, návštěvníci si novinku pochvalovali,“ uvedla autorka projektu Hana Zemanová, vystupující coby čarodějka pod uměleckým jménem Hanunu. „Lidé se mohou zaposlouchat a také i zakoukat, s nadsázkou řečeno, do poutavých životních příběhů dávných majitelů peruckého panství,“ dodala.

Za každý den zvládne pět procházek s výletníky

Procházky s čarodějkou trvají celé prázdniny vždy od středy do neděle. V rozlehlém parku mají několik zastávek a na každý den je připraveno pět těchto procházek. Písař, kuchařka a statkářka potom čarodějce pomáhají o víkendech, a to 9. a 10. července a následně 23., 24. a 30. a 31. července. „Pro všechny účastníky je to velmi jednoduché, terén není složitý, procházku zvládnou maminky s kočárkem, starší lidé i třeba vozíčkáři,“ uvedla Hana Zemanová. Účastníci podle ní chodí mezi jednotlivými vyprávěními od lavičky k lavičce a při výkladu se mohou pohodlně posadit, což je výhodné hlavně třeba pro seniory.

Malé panství uprostřed velkých dějin

Jak dostala tento nápad a o čem svým posluchačům vlastně vypráví? „Témat je velmi hodně, ale obecně řečeno vyprávím o historii malého panství v souvislostech s velkými dějinami, které hýbaly historií. Velmi ráda vyprávím příběhy v takovém duchu, abych ukázala, že i naši předkové byli především stejní obyčejní lidé jako my, z masa a kostí, jak se říká, že i oni žili v nějakých podmínkách, které přinášela doba, a potýkali se s každodenními starostmi stejně jako my,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Hana Zemanová. Témat a námětů k povídání poutavých příběhů má mnoho, své vyprávění dokáže „operativně“ upravit i podle toho, zda ji aktuálně poslouchá spíše dětské, anebo dospělé publikum.

Dříve pracovala i na zámku ve Stekníku

S působením v oblasti historie, kultury a památek má více zkušeností, protože dříve pracovala také jako průvodkyně na zámku Stekník u Žatce. „Už tam jsem začala s úpravou a přípravou různých scénářů pro prohlídky a se zapracováváním zajímavých příběhů ze života starých majitelů zámku jako využití pro zpestření prohlídek,“ vzpomíná Hana. Potom začala působit v Peruci, kde řadu let žije a kde dříve bydlela i její maminka a babička.

Cenu za nejlepší herecký výkon přinesla role prostitutky

I když celý život inklinuje ke kultuře, historii, tvorbě, částečně i herectví, její původní povolání je trochu překvapivé. „Původně jsem stavařka. Po škole jsem dokonce určitou dobu dělala zástupkyni stavbyvedoucího u dráhy,“ směje se. Potom už zamířila do jiných oborů – reklamy, módy, později také umění, kultury a historie. „Oblékala jsem naše missky na mezinárodní soutěže, za kolekci svých šperků jsem dostala od firmy Swarovski certifikát kvality za design, byla jsem také členkou Kanadské obchodní komory,“ zmínila několik zajímavých momentů ze svého života. V našem regionu hrála také v Rádobydivadle Klapý, jednou získala i cenu za nejlepší herecký výkon v rámci divadelní přehlídky. „Bylo to za roli prostitutky, což je velmi zajímavé,“ směje se.

Kouzla a přání od studánky fungují

Texty a scénáře k příběhům v zámeckém parku píše sama, shání také nadšence jako pomocníky pro některé dílčí menší herecké role. „Přijďte se podívat! V parku u zámku se dozvíte mnoho zajímavostí a kouzla s přáníčky, která vyčaruji u studánky, opravdu fungují! Těším se na vás!“ vzkazuje s úsměvem čarodějka Hanunu.

Zámek je přístupný jen po dohodě, park je volný k vycházkám pořád

Samotný zámek v Peruci, kde dříve tvořil například známý malíř Emil Filla, není v současnosti pro veřejnost běžně přístupný v pravidelném návštěvním režimu, ale majitelé umožňují případným zájemcům prohlídku po předchozí dohodě a objednávce termínu. Zámecký park je volně přístupný k procházkám, a právě v něm předvádí svá kouzla čarodějka. Příští víkend, v sobotu 16. 7., proběhne v parku také například hudební festival Pluto Fest, na němž vystoupí mj. Vilém Čok nebo Jana Kratochvílová. Oblíbený festival bude mít už 18. ročník.

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: Hrabal, Erben, letní kino, noční prohlídky. Na Novém Hradě začíná Zámecké kulturní léto

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Štěpán z peruckých lesů několikrát vyloupil zámek v Pátku. Roztrhali ho v ohni a zlámali mu kosti

(na snímcích: čarodějka v Peruci, její pomocníci a také spokojený návštěvník. Foto archiv Hany Zemanové)