Hrabal, Erben, letní kino, noční prohlídky. Na Novém Hradě začíná Zámecké kulturní léto

Jimlín – Klasikové jako Bohumil Hrabal nebo Karel Jaromír Erben, tradiční letní promítání na nádvoří pod širým nebem s pojízdným kinematografem bratří Čadíků, divadlo, exkurze do lékařských i historických věd – to vše nabídne letošní Zámecké kulturní léto v prostorách zámku Nový Hrad v Jimlíně. Oblíbený cyklus s mnoha zajímavými tématy a kulturními setkáními začíná tento týden divadelním představením Pábitelé.

Klasik bude vyprávět ve svém živlu – hospodě

Pábitelé jsou vzpomínkou na spisovatele Bohumila Hrabala, jednoho z nejznámějších autorů poválečné české literatury. V sobotu (9.7.) od 20 hodin se s tímto velikánem a jeho myšlenkami mohou setkat návštěvníci Nového Hradu. Klasik, který v českém umění zvěčnil také zcela zásadní filozofickou otázku, jestli je kanec chutnější v úpravě se šípkovou omáčkou, anebo se zelím, bude svůj pohled na svět popisovat ve svém oblíbeném prostředí – v hospodě. Představení Pábitelé připravilo Činoherní studio Ústí nad Labem.

Druhý klasik přijde s Kyticí

Do české literatury k dalšímu z klasiků, který tvořil zhruba o sto let dříve před Hrabalem, zabrousí Zámecké kulturní léto během prázdnin ještě jednou, a to 19. srpna. Připraveno bude neobvyklé zpracování balad Karla Jaromíra Erbena v podání divadelního spolku z Brna, název zní Ky-Ky-Ti-Ce-Ce.

Šatlavy, Lékárník bez hranic, kinematograf…

V červenci se milovníci setkávání se zajímavou atmosférou na Novém Hradě mohou těšit také na přednášku o historii šatlav, bas a věznic na českém území od středověku až do současnosti (12.7.) nebo na přednášku o práci lékárníků při humanitárních zásazích v zahraničí například při válečných konfliktech nebo živelných katastrofách (27. 7.).  Přijede rovněž tradiční a oblíbený Kinematograf bratří Čadíků s nabídkou filmů na pět letních večerů (17. – 21. 7.) Kinematograf v okrese Louny bude k zastižení opět na všech třech svých už osvědčených zastávkách, a to v Žatci (od 13. 7.), následně na Novém Hradě a pak ještě v Postoloprtech (od 22. 7.).

V srpnu divadlo a noční prohlídky

Srpnová část kulturního léta na Novém Hradě bude patřit divadlu, přednáškám a také velmi oblíbeným nočním prohlídkám. Rádobydivadlo Klapý předvede divákům komedii Hostina dravců (5. 8.), následovat bude už zmíněné představení na motivy Erbenovy Kytice. Noční prohlídky budou na programu 13. srpna a prázdniny ukončí přednáška o starých filmech a historických přístrojích filmařské techniky (31. 8.). „Prázdniny jsou tady, přijďte se pobavit, nebo se i něco zajímavého dozvědět! Těšíme se na všechny návštěvníky,“ vzkázal Matěj Šedivý z pořadatelského týmu Nového Hradu.

(na snímku nahoře: zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun. Foto správa zámku)

ČTĚTE TAKÉ: Pět hodin na cestě, reportáže ze tří zámků hotovy. Všichni byli na mě moc milí, říká Josef z Rádia Blaník

ČTĚTE TAKÉ: Socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabízí až do konce července světové záhady

ČTĚTE TAKÉ: Kaplička u cesty na Rubín je krásně opravená. Ještě před čtyřmi roky z ní byly jen ruiny, teď zpestřuje lidem výlety

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu