Za týden jsou tu volby. Z okresu Louny kandiduje 40 lidí. Kdo z nich má největší šanci stát se poslancem?
Ústecký kraj, okres Louny, ČR – Příští týden o víkendu zamíří obyvatelé ČR po roce opět k volbám. Zatímco loni ve stejné době vybírali krajské zastupitele a v některých regionech i senátory, tentokrát budou volit nové poslance do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. O přízeň voličů se bude ucházet i necelá čtyřicítka lidí z okresu Louny, kteří by měli zájem stát se poslanci. Jaké jsou jejich šance?
Z kraje kandiduje 375 lidí a z okresu Louny jich je 38
V Ústeckém kraji bude kandidovat 17 politických stran nebo uskupení či koalic. Na jejich kandidátních listinách je dohromady 375 uchazečů o možnost zvolení do Sněmovny a z nich je 38 lidí s bydlištěm v okrese Louny (tedy žijících na Lounsku, Žatecku nebo Podbořansku).
Miloš Kánský z Cítolib je jedničkou u monarchistů
Když se podíváme na jednotlivé kandidátní listiny a začneme trochu s nadhledem, zjistíme, že nejvýše postaveným kandidátem z okresu Louny na soupiskách politických subjektů je Miloš Kánský z Cítolib. Je mu 57 let, je to obchodní zástupce a v rámci kraje je jedničkou volebního uskupení Monarchisté.cz. Postavení na co nejvyšších příčkách kandidátních listin je samozřejmě pro možnost zvolení obecně velmi důležité, lidé mají tato jména více na očích a obvykle platí, že pokud strana jako celek uspěje a je zvolena, kandidáti z prvních několika míst v čele listiny postupují jako noví poslanci do Sněmovny (nebo i jiných orgánů, kam se právě volí). Otázkou ovšem v tomto konkrétním případě je, jak dopadne sdružení Monarchisté, kterému předvolební průzkumy zatím mnoho šancí nedávají.
Největší šance mají Pavel Růžička z Postoloprt a Michal Kučera z Loun. Oba už si práci poslance i vyzkoušeli
Jak to vypadá s možnostmi dalších kandidátů z okresu Louny a kdo by mohl mít největší šance na zvolení? Průzkumy předpovídají velkou bitvu hlavně mezi hnutím ANO a koalicí SPOLU, jež by si to měly rozdat o vítězství. Jejich kandidáti by se měli do Sněmovny zcela určitě dostat, otázkou bude jen to, v jakém počtu. Z těchto odhadů a z těchto subjektů i podle postavení na kandidátkách vyplývají i dva z možných favoritů z okresu Louny, kteří by se mohli stát poslanci. Pavel Růžička z Postoloprt, člen hnutí ANO, je na čtvrtém místě své kandidátky za Ústecký kraj. ANO v našem kraji má tradičně velkou podporu, do Sněmovny za něj po volbách zamíří určitě hned několik poslanců. Pavel Růžička ostatně v současnosti už i poslancem je a má velkou šanci svůj mandát prodloužit. Podobně dobrá šance se rýsuje také pro Michala Kučeru z Loun, který je třetí na kandidátce za koalici SPOLU (kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Michal Kučera působí v politice už řadu let, a to jak ve vedení města Loun, tak i Ústeckého kraje. Funkci poslance Sněmovny už si i on také jednou vyzkoušel, a to v období 2013-2017, kdy byl poslancem za TOP 09.
Vladimír Eminger z Loun je dvojkou na kandidátce ČSSD
Dobrou šanci na zvolení do Sněmovny by mohl mít také lékař Vladimír Eminger z Loun, který je v rámci kraje na druhém místě na kandidátce ČSSD. Václav Beneš, starosta Blatna u Podbořan, je zase šestý na kandidátní listině KSČM. U těchto stran bude záležet hlavně na jejich celkovém zisku a na tom, kolik jejich kandidátů bude na základě výsledků z kraje moci postoupit do Sněmovny, ale vzhledem k dobrému postavení na čele listin by se oba muži teoreticky mohli dočkat případného úspěchu. Zvláště šance u lounského lékaře je i docela vysoká.
Piráti a STAN mají prvního adepta z Lounska až na 10. místě
Ve volbách několik poslaneckých míst získají určitě také Piráti, ale u nich je jejich první adept z Lounska až na 10. místě (je to Jan Kranda, zastupitel ze Žatce). Je otázka, zda po sečtení výsledků a určení počtu získaných mandátů bude toto postavení stačit.
Za Volný blok je čtyřkou Markéta Iránková z Podbořan
Za uskupení Volný blok na čtvrtém místě kandiduje Markéta Iránková, jednatelka firmy z Podbořan. Na své kandidátní listině je postavena vysoko, což je pro její šance na možnost zvolení dobré, ale záležet bude opět na celkovém úspěchu tohoto politického subjektu, z nějž vyplyne počet získaných míst ve Sněmovně.
Štěstí tradičně zkusí několik starostů a místostarostů
K tradičním zájemcům o politiku patří logicky starostové a místostarostové, kteří také bývají častými kandidáty na zvolení do různých míst i v celostátních orgánech. Jak to vypadá letos? Pravidlo je dodrženo, řada starostů z okresu Louny opět kandiduje. Václava Beneše z Blatna už jsme zmínili, teď přejdeme do měst. Pavel Janda, starosta Loun, kandiduje na 19. místě za koalici SPOLU, Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt, to po loňské zkoušce do Senátu zopakuje nyní s kandidaturou do Sněmovny, a to na 23. místě sdružení Trikolóra – Svobodní soukromníci. Místostarosta Loun Milan Rychtařík, loni rovněž kandidát do Senátu, nyní kandiduje na 14. místě za ANO. Místostarosta Žatce Jaroslav Špička je na 17. místě kandidátky Piráti + STAN a místostarosta Podbořan Karel Honzl je desátý na listině ČSSD.
Volby jsou už skoro za týden, začínají příští pátek
Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou v pátek 8. a v sobotu 9. října 2021. V okrese Louny může hlasovat přibližně 70 tisíc registrovaných voličů. V roce 2017 jich ale k volbám přišla jen přibližně polovina, účast tehdy byla kolem 54 %. V celém Ústeckém kraji může o nových poslancích rozhodnout více než 650 tisíc voličů.
(ilustrační foto nahoře: Ministerstvo vnitra ČR)