Tip na sobotu: oblíbený Jablečný den na zámku v Krásném Dvoře může letos oslavit odložené jubileum

Podbořansko – Jedno příjemné víkendové volno, prodloužené i o státní svátek, právě skončilo, ale hned se už můžeme těšit za pouhé tři dny na další. A i během něj budou probíhat oblíbené společenské a kulturní akce pro širokou veřejnost.  Jedním z takových setkání je populární Jablečný den v Krásném Dvoře u Podbořan, který tradičně patří mezi akce s nejvyšší návštěvností v rámci celé zámecké sezony. Letos proběhne jubilejní desátý ročník a program je připraven na tuto sobotu 2. října.

Jablečný den byl minulý rok zrušen kvůli epidemii

Stejná oslava „jubilea“ měla podle původních plánů hostit návštěvníky už v minulém roce, jenže tehdy do hry výrazně zasáhla epidemie Covid-19. Počty nakažených lidí právě během loňského září strmě stoupaly a pořadatelé ze zámku i na základě doporučení vlády, hygieniků a Národního památkového ústavu Jablečný den v tradiční podobě zrušili. Proběhla jen menší náhradní akce s názvem Jablečný farmářský trh, která byla bez kulturního programu a s výrazně omezeným limitem pro počet návštěvníků.

Lidé budou muset mít potvrzení, nebo si nechat udělat test

„Věřím, že příští rok už proběhne Jablečný den v obvyklé podobě a v obvyklém období na začátku října. Snad už to za rok zdravotní situace v naší zemi umožní,“ uvedla loni v září pro naši redakci po zrušení akce Michaela Hofmanová. A vypadá to, že přání by se jí mělo splnit: Jablečný den je připravený na tuto sobotu a v cestě zatím nestojí žádná hrozba rušení nebo jiného velkého omezování kvůli případné epidemii. Některá pravidla ale přesto bude nutné dodržet. „Návštěvníci budou muset ukázat potvrzení o očkování, prodělaném covidu nebo o testování s negativním výsledkem. Kdo by neměl nic z toho, bude se moci nechat otestovat přímo na místě u zámku u mobilního testovacího týmu,“ informovala kastelánka.

Zpěváci, divadlo, koně… a hlavně jablka ve všech podobách

Na jaký program se návštěvníci zámku a jablečných slavností mohou těšit? Vystoupí například zpěváci Irena Budweiserová, Filip Richie, žongléři, herci s divadlem pro děti, stejně tak i samy děti z některých škol v okolí. Děti v rolích návštěvníků se budou moci i povozit na koních. Jablečný den je oslavou úrody a podzimní sklizně jablek, tradičního českého i evropského nejoblíbenějšího ovoce. Jablka bude možné si na slavnostech i koupit, stejně tak bude k ochutnání velmi mnoho dobrot připravených právě z podzimních sladkých plodů. Porota i návštěvníci budou moci hodnotit jak nejkrásnější jablko mezi mnoha odrůdami, tak i nejhezčí jablečný stánek. Bohatý program na zámku v Krásném Dvoře je připravený od 10 do 17 hodin.

(ilustrační foto nahoře: Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Rok staré ohlédnutí: Jablečný den letos nebude. Zámek setkání zrušil kvůli koronaviru

ČTĚTE TAKÉ: Po kupě sněhu je tady telefonní budka. Návštěvníky zámku vítá další netradiční umělecké dílo

ČTĚTE TAKÉ: Milovníci památek se po mnoha měsících dočkali. Tři zámky v okrese Louny jsou už znovu otevřeny