Po kupě sněhu je tady telefonní budka. Návštěvníky zámku vítá další netradiční umělecké dílo

Podbořansko, Krásný Dvůr – Před třemi roky vzbudila pozornost lidí na nádvoří u vstupu do zámku velká špinavá kupa tajícího sněhu, teď na stejném místě návštěvníky zase vítá jiné neobvyklé dílo: „atrapa“ telefonní budky. Státní zámek v Krásném Dvoře pokračuje v projektu představování děl současného výtvarného umění v kulisách historických památek. Výstava skupiny umělců pro letošní návštěvní sezonu, jejichž díla lidé najdou jak na nádvoří, tak i na několika dalších místech v zámeckém parku, má název Přerušený hovor.

Čtyři autoři z ateliéru sochařství

Zámek letos spolupracuje s Galerií HYB4 a Kampusem Hybernská. Lidé mohou v Krásném Dvoře vidět díla od tvůrců z ateliéru figurálního sochařství a medaile Akademie výtvarných umění v Praze. „Výstava přímo reaguje na romantická zákoutí zámeckého parku. Díla vytvořili absolventi ateliéru Matouš Háša, Ondřej Filípek a David Tureček a jejich učitel, akademický sochař Vojtěch Míča,“ uvedla kastelánka zámku Michaela Hofmanová.

Kurátor zná park z dětství

Kurátorem výstavy je Filip Kazda, který zámek a hlavně okolní park dobře zná ze svého dětství. „Jako malý jsem v tomto místě trávil mnoho času, park formoval mou estetiku, barvocit a fantazii. Romantický park je místem, kde se podařilo pracovat s kontrastem divokosti a kultivovaného prostředí, odkazujícího na historii a kulturu. Rozhodl jsem se vybrat dílo čtyř etablovaných autorů a nechat je reagovat na zastavení v čase i konkrétní místa v parku. Park v Krásném Dvoře je unikátním místem, je to skvělá galerie pod širým nebem,“ uvedl Filip Kazda.

Lidé mohou díla vidět do konce srpna

Výstava Přerušený hovor začala v sobotu a zájemci ji budou moci v Krásném Dvoře vidět až do konce srpna.

Kupa sněhu a prolínání uměleckých stylů vzbudily ohlasy a hlavně zájem

Před třemi lety, v dubnu 2018, vyvolala řadu ohlasů návštěvníků velká hromada špinavého sněhu, kterou vytvořil výtvarník Krištof Kintera. Někteří lidé v debatách na sociálních sítích uváděli, že se díla podobného typu z nekonvenčního současného umění před zámek s tradiční estetikou nehodí, jiní novinku a prolínání historického a moderního umění naopak schvalovali. „Nádvoří zámku je vynikajícím místem, kde by mohlo docházet ke kontaktu současného výtvarného umění a umění z dob minulých. Začali jsme společně tuto myšlenku rozvíjet. Mám radost, že záměr a nápad se podařilo zrealizovat,“ uvedla už tehdy kastelánka Michaela Hofmanová. Projekt s názvem Současné umění v kontextu historické památky pokračuje v Krásném Dvoře letos už čtvrtým rokem.

ČTĚTE TAKÉ: Milovníci památek se dočkali. Tři zámky v okrese Louny jsou už znovu otevřeny

ČTĚTE TAKÉ: Kultura po dlouhé pauze ožívá. Divadlo v Lounech otevře pokladnu a na červen připravilo několik koncertů i her

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

(na snímcích: návštěvníky zámku letos vítá telefonní budka, před třemi roky to byla špinavá kupa sněhu – poslední snímek. Foto: Laurencia Helásková, Krištof Kintera a Státní zámek Krásný Dvůr)