Devět zastávek na nové naučné, výletní a umělecké stezce. Tvůrci cesty na Podbořansku chystají otevření na jaro
Podbořansko – U Lubence na Podbořansku vznikla v závěru loňského roku nová naučná stezka. K jejímu zrození pomohlo úsilí několika desítek dobrovolníků, sdružených kolem spolku Za záchranu kostela svatého Jiljí v Libyni. Právě od tohoto kostela ve vesničce nedaleko Lubence stezka začíná a její prvky potom lemují cestu ve svahu směrem nahoru až k Vochlické rozhledně, k jejíž renovaci a znovuotevření pro turisty před více než deseti lety také pomohli lidé z uvedeného spolku.
Duchovní i umělecká rovina
Nová naučná stezka je přitom trochu neobvyklá. Obsahuje devět stanovišť, která však nemají jen naučnou a informačně poznávací roli, ale mají v sobě i duchovní a uměleckou rovinu. „Devět zastavení je koncipováno podle hornin, které se nacházejí v našem regionu. Nechtěli jsme se ale věnovat jenom geologii, chtěli jsme přidat také trochu výtvarna a duchovna. Každé vybrané místo na stezce vybízí člověka se na chvíli zastavit, popřemýšlet nad smyslem života, pokochat se z krásy krajiny i kamenů, které tu jsou už dlouhé věky,“ vysvětlila Jitka Kantová z Lubence, jednatelka uvedeného spolku.
Pomáhalo kolem čtyřiceti dobrovolníků
Na vybudování stezky během loňského roku pracovalo podle ní kolem čtyřiceti dobrovolníků, většinou všichni z oblasti Podbořanska. „Všem moc děkujeme jak za cenné odborné rady, tak za zapůjčení strojů, poskytnutí materiálu, za osobní účast a nasazení vlastních sil při mnohdy i náročné fyzické práci. Všem lidem děkujeme za všechny formy pomoci,“ uvedla Jitka Kantová. Stezka už je lidem na výletech a procházkách od prosince k dispozici. Oficiální slavnostní otevření s malým programem pro veřejnost chystá spolek až na letošní jaro, až přijde oteplení a hlavní začátek nové turistické a výletní sezony.
Pamatuji rok 2007, kostel i rozhledna, to byly ruiny. Dnes je vše jinak, popsal návštěvník – běžec
Někteří zájemci už stihli nově dokončenou stezku navštívit a vše si prohlédnout. Například Jindřich Mikeš z Karlovarska to dokázal i v rychlejším tempu, než je obvyklé u běžných pěších turistů: je to totiž běžec. „Každý týden naběhám několik desítek kilometrů, jak při trénincích, tak i při závodech. V prosinci jsem se vydal zatrénovat si na Podbořansko a Doupovsko, při té příležitosti jsem si prohlédl Vochlickou rozhlednu, kostel v Libyni i novou naučnou stezku s prvky podél cesty. Pamatuji si rok 2007, tehdy byl kostel ještě ruinou, stejně tak rozhledna. A dnes? Všechno je jinak. Rozhledna je opravena, kostel téměř také. Postaral se o to spolek za záchranu kostela, skvělá práce,“ pochválil Jindřich Mikeš a na sociální síti umístil i několik fotografií.
Úsilí dobrovolníků ocenila Nadace Via a věnovala i příspěvek na stezku
Úsilí dobrovolníků ocenila i Nadace Via, která na vytvoření naučné stezky loni věnovala příspěvek 70 tisíc korun. „Vzniklo odpočinkové a duchovní místo, lidé na výletech či procházkách mají kde načerpat energii. Cesta k rozhledně byla dříve dost zarostlá šípky, což komplikovalo vycházky starším nebo hůře pohyblivým lidem. Spolek cestu vyčistil a vytvořil unikátní stezku plnou uměleckých artefaktů, věnovaných geologii regionu. Cesta je přístupná pro návštěvníky všech věkových kategorií, u rozhledny je i nové posezení,“ popsala Nadace Via. „Je to geologická, historická a meditační stezka. Už je dokončená, těšíme se na jarní otevření. Všem účastníkům děkujeme za pomoc!“ uvedla umělkyně Kristina Folprechtová z Lubence, rovněž členka spolku.
ČTĚTE TAKÉ: Z věže padaly tašky. Pokrývači opravili střechu u významné podbořanské památky
(na snímcích: součásti nově vytvořené naučné, odpočinkové a vyhlídkové stezky v Libyni u Lubence na Podbořansku. Úplně dole je kostel v Libyni a podoba Vochlické rozhledny v zimě a v létě. Foto Kristina Folprechtová /6/, Jindřich Mikeš /3/ a Libor Želinský /1/.)