Displeje na věži s názvem Chmelový maják znovu svítí. Pauza trvala devět měsíců

Žatec – Displeje na vysoké věži v areálu Chrámu chmele a piva v Žatci (CHCHP), která má název Chmelový maják, už opět ukazují datum, čas, teplotu a další informace. Mimo provoz byly skoro rok – od loňského května. Teď ve druhé polovině února odborná firma na věž upevnila a znovu uvedla do provozu tři zbrusu nové displeje. A proti těm původním jsou ještě o něco vylepšené. Mají lepší grafiku a dovedou lidem sdělovat i jiné informace, než jen údaje o času a teplotě.

Původní displeje byly staré více než třináct let

Informoval o tom Jaroslav Špička, ředitel CHCHP. „Předchozím panelům skončila životnost loni v květnu. Porouchaly se tři z celkových čtyř panelů. Nové displeje instalovali technici na věž v těchto dnech. Původní displeje byla staré více než třináct let, takže ty nové jsou mnohem modernější, mají pokročilejší grafiku, dokážou například kromě teploty a času předvádět i upoutávky na různé blížící se nebo aktuální zajímavé akce ve městě a podobně,“ vysvětlil ředitel.

Chrám zaplatil za nové tři panely zhruba 400 tisíc korun

Displeje mají výšku přes jeden metr a délku zhruba trojnásobnou. Cena za nákup nových tří elektronických panelů činila zhruba 400 tisíc korun. Určitou dobu trvalo hledání dodavatele. Od loňského prosince již měl CHCHP nové velké displeje na místě připravené ve skladu a čekalo se, až přijde vhodné počasí pro montáž na věži – nesměl být ani velký vítr, ani dešťové srážky. V současnosti už zhruba pět dní elektronické panely na špičce „Majáku“ opět fungují.

Věž má výšku přes 40 metrů

Věž Chmelového majáku má výšku 42 metrů. Na vrchol k vyhlídce mohou návštěvníci vystoupat pěšky po schodech, anebo také vyjet výtahem. Z věže je vidět podle údajů CHCHP až 30 km daleko. Maják při určitých slavnostních příležitostech v noci pěkně svítí do okolí a vytváří zajímavou atmosféru. Celý Chrám chmele a piva v Žatci byl vybudován v letech 2009–2012. Patří k němu i stylová pivní a chmelařská restaurace, orloj ve středověkém stylu, Chmelařské muzeum, Klášterní zahrada se zvířaty a atrakcemi pro děti a další zajímavosti. Město Žatec díky svým chmelařským tradicím bylo loni v září zapsáno na seznam UNESCO (společně například i s blízkým zámkem Stekník a stejnojmennou chmelařskou obcí), o což předtím usilovalo více než deset let a patří to k jeho velkým úspěchům v nové historii.

ČTĚTE TAKÉ: Velké displeje na věži Chmelového majáku zhasly. Tři nové už jsou připraveny ve skladu a brzy půjdou nahoru

ČTĚTE TAKÉ: Sedm pávů v Žatci: tuhý mráz jim nevadí, naopak si v zimě i rádi vyjdou na sníh

ČTĚTE TAKÉ: Neobvyklá podívaná v chmelařském muzeu: čtyři velkoplošné obrazy od malíře Oskara Brázdy, který slavil velké úspěchy hlavně v Itálii

(na snímcích: obnovené displeje na věži Chmelového majáku v Žatci. Foto CHCHP Žatec)