Sedm pávů v Žatci: tuhý mráz jim nevadí, naopak si v zimě i rádi vyjdou na sníh

Žatec – Páv je sice původem exotické zvíře z oblasti Indie a Srí Lanky a má tedy rád teplo, avšak současné podmínky, tuhá zima v ČR, mu také nijak zvlášť nevadí. V Žatci v Klášterní zahradě jich je v současnosti sedm. „Když venku přituhne, napadne sníh, anebo přijde větší mráz, dáváme jim prostě přes zimu trochu víc vitamínů. Jinak nepotřebují žádnou větší péči, česká zima se jim líbí, dokonce si ji snad i užívají, pěkně se na sněhu procházejí,“ směje se ředitel Chrámu chmele a piva v Žatci Jaroslav Špička.

Mráz nevadí, ale správci je chrání před průvanem

Aktuálně je v ČR mrazivé počasí s arktickým vzduchem, teploty i přes den zůstávají pod nulou a v noci padají pod minus deset stupňů. „Mrazivé dny našim pávům nijak nevadí, je jich vždycky jenom několik málo za celý rok. Pávi mají běžný režim jako i jindy, jenom na jejich voliéru dáváme kryt proti větru, aby při nízkých teplotách neměli ještě průvan. Pokud jsou mrazy opravdu hodně silné, správce Klášterní zahrady jim může ve voliéře i mírně přitopit. Stravu mají obohacenou o vitaminové doplňky, dostávají také i zeleninu a vlašské ořechy. Tyto pochoutky milují a zimu a procházky venku v zahradě mají také celkem rádi,“ popsal na dotaz naší redakce Jaroslav Špička.

Pávi v Žatci i odchovali mláďata, někteří pak přesídlili do zámku v Klášterci

Pávů je nyní v Klášterní zahradě celkem sedm. Jsou to pávi korunkatí. Hejnu se v Žatci daří dobře, občas ptáci i přivedou na svět nová mláďata, naposledy to bylo v létě 2021. CHCHP Žatec spolupracuje i s jinými kulturními a turistickými institucemi v okolním regionu, a tak několik pávů z chovu ze Žatce v minulých letech přesídlilo také například do voliéry v areálu zámku v Klášterci nad Ohří, kde rovněž tito krásní ptáci slouží k potěšení turistů a návštěvníků. Páv je dokonce národním ptákem Indie.

Kozy milují zimu a venku zůstávají skoro pořád

Pávi přitom nejsou jediná zvířata v Klášterní zahradě, pracovníci tam pečují také o kozy. „Ty snášejí zimu ještě mnohem lépe než pávi. Kozy jsou na ni zvyklé, to nejsou exotická zvířata, naopak jsou původem z hor jako kamzíci a tam je zima pořád,“ říká s úsměvem Jaroslav Špička, který byl dříve i místostarostou města. „Naše kozy mají možnost schovat se do příbytku, který je vedle výběhu, ale i když je velká zima, téměř vůbec ho nevyužívají a stejně jsou skoro pořád venku ve výběhu,“ popsal ředitel.

ČTĚTE TAKÉ: Krajina pod sněhem a silný mráz v noci. Právě teď ptáci uvítají pomoc lidí a potravu v krmítkách

ČTĚTE TAKÉ: Mrzne, až praští. I dřevěný kozlík na náměstí už dostal šálu

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře

(na snímcích: rodinka pávů a rodinka koz při zimních kulisách v žatecké Klášterní zahradě. Foto Chrám chmele a piva Žatec)