Mrzne, až praští. I kozlík už má šálu. V Ročově je veselá, a zároveň i sváteční atmosféra

Ročov – Mrzne, až praští, hlavně v noci nyní celý tento týden teploty padají i pod hodnotu deset pod nulou. Zima se udělala až tak velká, že lidé v Ročově se rozhodli trochu obléci dřevěného kozlíka, který od letošního srpna jako nový patron stráží náměstíčko jménem Kozina. „Kozlík dostal na krk krásnou červenou šálu. Musí se přece také zahřát – a my děkujeme dárcům,“ směje se starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Dřevěné adventní svíčky, vedle trpaslík z chvojí

Městečko v současném adventu žije veselou a hlavně sváteční náladou. Jako tradičně jsou nasvícené památky, dolní klášter i horní kostel, což po setmění vytváří krásnou poetickou slavnostní atmosféru. Na náměstí je ozdobený i pěkný vánoční strom – jehličnan, o kus dál vedle kostela pak svítí reflektor i na jeden „listnáč“ a oba stromy večer po setmění rovněž září. A přibyly i drobnější „dekorace“ – například čtyři dřevěné vyřezávané adventní svíčky nebo také trpaslík vyrobený z jehličí. „Svícen jako dřevěná socha je umístěný před školou, vyrobil ho pracovník našeho úřadu Michal Kučera, který se podílel i na uvedeném kozlíkovi. Moc děkujeme, stejně tak i všem zaměstnancům školy i úřadu, kteří pomohli s výzdobou v obci,“ uvedl starosta.

Před školou vznikne živý betlém

Dobrá nálada bude pokračovat i v dalších dnech. Na příští týden (20. 12.) pořádají škola a školka ve spolupráci s městysem Ročov další sváteční setkání, v němž hlavní roli bude hrát živý betlém. Akce začne v 16 hodin před školou, připraven je kulturní program i občerstvení.

Světla později v noci zhasínají – kvůli úsporám

Současná doba je poznamenaná stále vyššími cenami za elektřinu a další energie, mnohá města a obce i v okrese Louny už se i pustily do úsporných opatření – například dříve zhasínají, anebo také vyměňují staré výbojky na ulicích za mnohem úspornější LED žárovky. Jak jsou na tom v Ročově, zvláště když celý prosinec osvětlují uvedené dvě mohutné památky? „Snažíme se také šetřit. V Ročově nyní vypínáme na noc zhruba třetinu světel v obci. S tím jsme začali ještě už krátce před nynější hlavní krizí s cenami, odhadovali jsme už předem, že náklady budou stoupat. Světla, která ozařují kostely, také zhasínáme, než přijde pokročilá noc,“ vysvětlil starosta.

ČTĚTE TAKÉ: Náměstíčko Kozina od srpna hlídá jeho nový patron: krásný dřevěný Ročovský kozlík

ČTĚTE TAKÉ: Klášter i kostel před svátky krásně září do noci. Je to magický a zajímavý zážitek, říká starosta Ročova

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech vymění svítidla na stožárech a skoro 500 žárovek v ulicích. Cílem je úspora za elektřinu

(na snímcích: nové dřevěné sochy v Ročově – kozlík aktuálně se šálou a adventní svícen. Dole jsou krásně nasvícené památky a zářící centrum Ročova v čase před svátky. Foto Městys Ročov)