U cesty k řece v Žatci se už staví nové zábradlí. Hotové bude do konce roku, při mrazu a sněhu pomůže předejít pádu při uklouznutí

Žatec – Ve svahu s podchodem a podjezdem pod silničním mostem, kudy vede cesta většiny lidí ze Žatce směrem na procházku k řece, na cyklostezku, krmení labutí nebo v létě k posezení do oblíbené restaurace Chaloupka, začaly práce směřující k vybudování nového bezpečnostního zábradlí pro pěší. Pomoci má především v zimním mrazivém anebo „sněhovém“ počasí, mělo by snížit riziko pádů při případném uklouznutí.

Město zaplatí kolem 300 tisíc korun

Práce začaly v první polovině prosince, aktuálně je na místě přibližně dvacet nových sloupků s úchyty pro budoucí zábradlí. Místo prací je ohraničené červenobílou bezpečnostní páskou, cesta je ale stále průchodná, pracuje se „za provozu“. „Náklady jsou necelých 300 tisíc korun, celé zábradlí bude komplet hotové nejpozději do konce letošního roku. Zábradlí montuje firma z Postoloprt,“ upřesnil na dotaz naší redakce Milan Nemček z odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec.

Pokácen byl i jeden strom, ale to nesouviselo přímo s „akcí zábradlí“

V lokalitě byl pokácen také jeden vzrostlý strom a zbyl z něj jen pařez (na snímcích je vidět v pravé části záběrů). Tohle pokácení ale nesouviselo bezprostředně se současnou instalací zábradlí, plánovalo se už dříve, vysvětlil Milan Nemček. „Není to tak, že by kvůli zábradlí musel být odstraněn strom, protože by mu nějak překážel. Tento strom byl ve špatném zdravotním stavu a hrozilo riziko jeho pádu nebo pádu velkých větví. Už dříve ho kontrolovali na místě pracovníci odboru životního prostředí a pak rozhodli, že kvůli bezpečnosti se strom pokácí,“ vysvětlil Milan Nemček.

Nápad vymysleli členové spolku A dál?

Zábradlí ve svahu u cesty k řece vzniká v rámci projektu s názvem Na zimoviště bezpečně. Zimoviště vodního ptactva je místo na břehu řeky prakticky hned za silničním mostem, kde se shromažďují kachny a labutě a lidé je tam i rádi chodí krmit. S myšlenkou přišli členové občanského spolku A dál? a projekt na vybudování bezpečnostního zábradlí přihlásili po výzvě města do tzv. participačního rozpočtu. Myšlenku pak na začátku letošního roku podpořila velká část obyvatel Žatce při hlasování ve veřejné anketě na internetu a město ji posléze schválilo k realizaci. „Jsme rádi, že zábradlí se už staví. Na místě jsme se byli i podívat, zatím jsou zabetonované sloupky, práce budou pokračovat v dalších dnech,“ uvedla na dotaz naší redakce Monika Klímová z uvedeného spolku, který se podílí i na mnoha dalších aktivitách směřujících k vylepšování veřejného prostoru a života lidí v Žatci.

Bezpečnější pro seniory i maminky s nejmenšími dětmi

„Bezpečnostní zábradlí podél cesty směrem na oblíbené vycházky k řece určitě ocení každý z nás, zejména pak starší obyvatelé nebo lidé s horší pohyblivostí, pro něž může být řeka zvláště v zimě kvůli případnému sněhu nebo námraze při kluzkém svahu nedostupná,“ popsali členové spolku svůj návrh, když ho předkládali veřejnosti a městu. Z prací na místě je nyní patrné, že nové zábradlí povede nejen bezprostředně podél cesty k řece, ale jeho část bude umístěna také i na začátku pěšiny v malém parčíku u silničního mostu, po níž chodí lidé z Podměstí například na nákupy do Kauflandu. „Bezpečnější proti uklouznutí a pádu to v celé lokalitě bude jak pro starší lidi, tak i třeba pro maminky s nejmenšími dětmi, které je mají v kočárku, nebo je kus cesty musí nosit,“ doplnil Milan Nemček.

ČTĚTE TAKÉ: Na procházky k řece budou lidé chodit bezpečněji. V kopci pod most směrem k Chaloupce přibude nové zábradlí

ČTĚTE TAKÉ: Neobvyklá štíhlá kachna mezi kolegyněmi na zimovišti: k divokým ptákům se přidal indický běžec

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka v Žatci

(na snímcích: příprava k upevnění nového zábradlí ve svahu při cestě k řece v Žatci. Foto Libor Želinský)