Divadlo v Postoloprtech má novou pěknou fasádu, barvu změnilo na světle žlutou

Postoloprty – V divadle v Postoloprtech pomalu končí rekonstrukce budovy, jejíž součástí je i proměna fasády. Z původní šedomodré barvy se nyní kulturní scéna v Tyršově ulici přeměnila na pěknou, moderní, zářící a pozitivně působící světle žlutou.

Budova bude i nově nasvícena

Práce v interiéru divadla i zvenčí na budově probíhaly od letošního dubna. V současnosti už je krásně vidět jeho nová vizáž, pracovníci už postupně sundávají lešení. Rekonstrukci vedla firma PG stav z Líčkova na Žatecku. Město za modernizaci divadla zaplatí zhruba 2,8 milionu korun. Od podzimu, nové kulturní sezóny, již bude divadlo vítat návštěvníky svých pořadů v pěkném „novém kabátě“. „Budova bude i nově nasvícena, osvětlené masky komedie a tragédie, symboly divadelního umění, budou lákat příchozí už zdáli,“ doplnil František Stolarik z odboru rozvoje města Městského úřadu Postoloprty.

Původně to byla Česká beseda pro tancovačky, dnes Divadlo J. K. Tyla

Kapacita divadla je aktuálně 160 míst pro návštěvníky. Dům v ulici vznikl již na začátku 20. století, původně šlo o větší restauraci, něco na způsob „sokolovny“, s rozlehlým tanečním sálem k uspořádání plesů, koncertů a dalších podobných společenských událostí. Později, zhruba v době první republiky, měl podnik i svůj název – Česká beseda. Pro využití jako klasické divadlo – prostory s jevištěm a hledištěm – byla budova přestavěna v 50. letech. V „osmdesátkách“ pak proběhla další větší rekonstrukce interiéru, doplnila na dotaz naší redakce Stanislava Mrázová, kronikářka města Postoloprt.

Na radnici se uvažuje i o možnosti změnit název

V souvislosti s divadlem v Postoloprtech se na radnici uvažuje i o možnosti změnit jeho název. Scéna má v současnosti jméno Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Rada města letos na jaře zvažovala návrh změnit název na Divadlo Evy Vinterové. Eva Vinterová byla ve městě oblíbená a významná osobnost, která dlouhé roky s nadšením pracovala v kulturní sféře. Působila jako učitelka ZUŠ, členka divadelního souboru Klouzák, rozvíjela kulturu ve městě, starala se o děti a jejich nadání, nastudovala desítky divadelních představení, dostala i řadu cen za působení v amatérském divadle. Před několika lety bohužel zemřela. Její přátelé navrhli pojmenovat po ní divadlo a tím uctít její památku.

Památku Evy Vinterové připomene nová pamětní deska

Rada města se návrhem zabývala letos již dvakrát. V červnu radní rozhodli, že název divadla se zatím nyní měnit nebude, ale že v budoucnu je možné o tom znovu ještě diskutovat. Památku Evy Vinterové bude připomínat na budově divadla nová pamětní deska, kterou město připravuje. „Chceme jí vzdát hold ještě i jiným způsobem, například založením nového divadelního festivalu s jejím jménem, nebo zřízením divadelní ceny,“ doplnil člen rady města Karel Folber.

(na snímcích: divadlo v Postoloprtech letos v červnu s novou fasádou a dole stav před rekonstrukcí na začátku jara. Foto Libor Želinský /2/ a Mapy.cz /2/ .)