Nádraží v Lounech je opravené. V příštích letech brzy dojde i na Žatec a Podbořany

Louny – V Lounech skončila očekávaná a několik let připravovaná rekonstrukce budovy hlavní železniční stanice ve městě v Husově ulici. Obnova byla dokončena v loňském roce, náklady se pohybovaly kolem dvaceti milionů korun. Už v roce 2018 skončila podobná rekonstrukce také na nádraží v Postoloprtech a pro nejbližší roky se plánují opravy nádražních budov i v Žatci a Podbořanech.

Sedmdesát opravených nádražních budov za dvě miliardy

Správa železnic v roce 2021 dokončila v celé ČR kompletní opravu 73 nádražních budov. „Investice do oprav nádraží v loňském roce přesáhly dvě miliardy korun. Rekonstrukce nádražních objektů včetně zázemí pro pracovníky i cestující veřejnost budou pokračovat i v letošním roce, chystají se opravy v dalších několika desítkách měst či obcí,“ informoval Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic.

Kromě Loun i Kadaň nebo Litvínov

Loni bylo opraveno více než sedm desítek nádražních budov v celé naší zemi. Kromě Loun je z nich nejblíže k našemu regionu také například nádraží v Kadani, Litvínově, Žihli nebo Ostrově nad Ohří.

Stanice v Lounech má letos jubileum – 150 let

Železniční stanice v Lounech letos završí 150 let své historie. Podle Wikipedie byla uvedena do provozu 21. listopadu 1872, avšak první vlak přes místo projel až na začátku ledna 1873. Nedaleko od nádražní budovy na druhé straně kolejiště vznikly původně menší železniční dílny, určené zprvu k opravám vlaků a jejich součástí na cestách, postupně se však velmi rychle rozrostly a stal se z nich jeden z nejdůležitějších železničních průmyslových podniků v zemi. „Už v roce 1895 byly lounské haly velmi důležitým zázemím pro státní dráhy a už tehdy zaměstnávaly více než 600 dělníků,“ připomíná Wikipedie i některé zajímavosti z historie formujících se a později velmi známých „lounských strojíren“.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Přejezd v Lounech v Husově ulici bude bezpečnější. Nově tam přibudou závory

ČTĚTE TAKÉ: Na nádraží v Postoloprtech se chystá další rekonstrukce. Vznikne tam nové nástupiště

ČTĚTE TAKÉ: Nádraží v Žatci je nová kulturní památka. Nechybělo moc, aby další koleje byly i před budovou – tramvajové

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: deset mladých lidí zahynulo na přejezdu v Deštnici. Na počátku tragédie byl spor na pracovišti