Pivovar tlumí výrobu a končí prohlídky, ale veselý Chmelfest v jeho blízkosti proběhne

Žatec – Žatecký pivovar, podnik s tradicí delší než 200 let, během jara již postupně tlumí výrobu a propouští většinu zaměstnanců. Žatecké pivo v současné podobě a balení se zcela přestane vyrábět do konce května. Důvodem je složitá ekonomická situace. Pivovar zrušil i možnost oblíbených prohlídek svého areálu pro veřejnost. Pokud ještě nějací zájemci chtějí tradiční pivovar i s vyhlídkou z věže vidět, mají šanci už jen do konce dubna, pak prohlídky skončí.

Bude u pivovaru letos Chmelfest?

Zprávy to nejsou příliš veselé, řada lidí hlavně na sociálních sítích dává najevo své zklamání z ukončení tradiční výroby v pivovaru uprostřed vyhlášené chmelařské oblasti. S pivovarem byl v posledních letech spojený také Chmelfest, tradiční veselý svátek chmele, piva a dobré nálady, pořádaný k přivítání jara v Žatci. Jeho termín se pomalu začíná blížit – měl by být 7. května. Jak to letos bude? Bude vůbec co slavit? A bude vůbec slavnost na Žižkově náměstí v těsném sousedství pivovaru, když je Žatecký pivovar v aktuálně ne zrovna veselé situaci?

Slavnost proběhne v sobotu 7. května na obvyklých místech

„Jarní slavnost Chmelfest proběhne. Uspořádáme ji v obvyklém duchu, součástí bude průvod, požehnání letošní sezoně chmele a budoucí sklizni, veselé soutěže s pivní tematikou, koncerty hudebních skupin a další program. Termínem je sobota 7. května. Ekonomické potíže a změny v pivovaru mě osobně i celý náš tým samozřejmě velmi mrzí, ale Chmelfest kvůli tomu nebudeme rušit a nebudeme ani měnit místa konání, takže část programu, hlavně hudební koncerty, proběhnou i na Žižkově náměstí u pivovaru,“ uvedl na dotaz naší redakce Miroslav Sieger ze spolku Chmelobrana Žatec, který je hlavním pořadatelem Chmelfestu. Další místa dění Chmelfestu budou rovněž obvyklá jako v minulých ročnících: náměstí Prokopa Velikého (před Chrámem chmele a piva) a náměstí Svobody u městské chmelničky.

Z útlumu v pivovaru je lidem smutno

Jak dodal, ohlášený útlum výroby v pivovaru ho velmi mrzí. „Nemám k tomu slov, je mi velmi smutno. V pivovaru jsem i několik let pracoval jako průvodce právě při prohlídkách turistů. Ty teď budou končit a s nimi postupně i tradiční výroba v podniku, který byl jedním ze symbolů Žatce a chmelařské oblasti,“ sdělil Miroslav Sieger. Podobně se vyjadřují i mnozí lidé, kteří měli žatecké pivo a pivovar rádi, v komentářích na sociálních sítích. „Je to velká škoda. Byl to snad poslední tradiční pivovar v celém Ústeckém kraji. Žatec je jedna z nejvýznamnějších chmelových oblastí na světě a nejde zde provozovat pivovar? Kdyby se více chtělo a přidalo více srdíčka a samozřejmě i trochu potřebného kapitálu, určitě by to šlo,“ napsal svůj názor například Petr Podrapský.

Pivovar skončí s výrobou současného žateckého piva do konce května

Změny oznámilo vedení firmy na začátku letošního roku. Podnik patří do mezinárodní skupiny Carlsberg. Žatecký pivovar na jaře výrazně omezí a pak ukončí výrobu podle nynějších postupů, propustí velkou většinu zaměstnanců, jichž je přibližně čtyřicet, a od podzimu přejde na novou technologii s podstatně nižším výstavem piva. Důvody jsou ekonomické, výroba piva v Žateckém pivovaru v současnosti je příliš nákladná, je závislá na stále dražším plynu a elektřině, provoz podniku v nynější podobě a s nynějším počtem lidí je ztrátový. „Od června již nebudeme vyrábět a dodávat značky, které jste u nás nakupovali. Současné tradiční řemeslné postupy piva v Žatci neodpovídají dnešním standardům a očekávání většiny trhu. Vlastník pivovaru, společnost Carlsberg Group, proto rozhodl ukončit výrobu piva dosud používaným způsobem. Místo toho plánujeme postavit malý a moderní minipivovar, který bude plnit pouze regionální požadavky na točené pivo bez možnosti stáčení do lahví nebo plechovek,“ uvedl už v únoru jednatel pivovaru Martin Kec v dopisu pro odběratele a partnery Žateckého pivovaru.

Menší minipivovar má začít vyrábět pivo od října

Nový malý „minipivovar“ by měl být vybudován v jiné části areálu pivovaru. Pivo v něm by se mělo začít vařit letos v říjnu. Výstav bude oproti současnosti výrazně nižší a pivo bude směřovat jen do restaurací v regionu. Lahvové pivo pro obchody se podle současných informací dělat nebude.

(na snímku nahoře: veselý průvod účastníků Chmelfestu při jednom z minulých ročníků. Žatecký pivovar byl často významnou součástí jarní chmelové slavnosti. Foto Chmelfest Žatec – Pavel Melicherčík)

ČTĚTE TAKÉ: Tři měsíce a konec. Lahvové žatecké pivo bude minulostí. Pivovar chystá i propouštění lidí

ČTĚTE TAKÉ: Je libo chmelovou pralinku? V Žatci jen za jeden měsíc prodali čtyřicet krabic

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Omezení skončila, slavnosti v Postoloprtech se vrátí k červnovému termínu. Jednou z kapel budou Plavci