Zapomenutá dramata: deset mladých lidí zahynulo na přejezdu v Deštnici. Na počátku tragédie byl spor na pracovišti

Deštnice, Žatecko – Středoškoláci z pražské průmyslovky přijeli na Žatecko na jarní chmelovou brigádu. Na chmelnicích v okolí Deštnice odpracovali teprve svůj první den a navečer se vraceli do ubytovny ve Velké Černoci. Nákladní auto je vezlo přes železniční přejezd nad Deštnicí. Závory byly nahoře, cesta volná, vše se zdálo být v pořádku. Jenže pak se z levé strany od Milostína přiřítila lokomotiva s vlakem, ozvala se obrovská rána, náklaďák se rozletěl na kusy. Při tragédii zahynulo deset mladých lidí. Na počátku přitom stála banální a malicherná příčina: spor mezi lidmi na pracovišti. Dva železničáři, kteří si předávali službu, spolu delší dobu nevycházeli a vzájemně nekomunikovali. Osudný den si nepředali důležité informace a závorářka ve službě kvůli tomu potom nespustila závory.

Všichni mrtví byli mladí chlapci kolem sedmnácti let

Neštěstí se událo 2. května 1966, v těchto dnech od něj uplynulo 55 let. Při tragédii zahynulo deset studentů – všichni to byli mladí chlapci ve věku kolem sedmnácti let. Náklaďák v osudnou chvíli vezl celkem 48 studentů. Kromě deseti obětí bylo dalších 37 lidí zraněno. „Ke střetu na přejezdu došlo kolem 18. hodiny. Většina pasažérů vyletěla po nárazu z korby nákladního auta a byli vymrštěni do kolejiště a okolního svahu. Závorářka ve službě utrpěla po události tak silný šok, že nebyla schopna ze strážního domku přivolat telefonem pomoc. Prvních záchranných prací se tak ujali lidé z obce a někteří další, kteří náhodně projížděli kolem. Našel se však i jiný řidič, který podle svědků odmítl naložit zraněné a převézt je k ošetření do nemocnice se zdůvodněním, že by si ušpinil auto,“ popisuje dramatické okamžiky po nehodě článek ve Wikipedii, internetové encyklopedii. Až později přijel první příslušník Veřejné bezpečnosti (to byl tehdejší název pro policii) a ještě dalších pár minut po něm první sanitka. Teprve potom začala profesionální lékařská pomoc a převoz raněných.

Závorář odešel zadním vchodem, nechtěl mluvit s kolegyní

Vyšetřování tragédie, která zmařila tolik mladých životů, potom trvalo několik měsíců. Ukázalo se při něm, že hlavní příčinou nešťastného řetězce událostí byly antipatie mezi kolegy na pracovišti. „Závorář ČSD nepředpisově předal službu kolegyni. Oba měli mezi sebou neshody a při předávání služby u závor se ani osobně nesetkali,“ popisuje počátek problémů drážní archivní záznam o železničních nehodách z roku 1966. „Závorář, který měl předat službu kolegyni, opustil strážní domek železničního přejezdu už v 17.30 hodin. Odešel zadním vchodem, aby se s ní kvůli vzájemným sporům nemusel setkat. Kvůli tomu jí ale ústně ani nijak jinak nepředal informaci o tom, že vlak směřující od Prahy přes Milostín na Žatec má zpoždění. Záznam o zpoždění nenapsal ani do provozní knihy. Závorářka, která převzala službu, se domnívala, že dotyčný vlak už projel v pořádku podle jízdního řádu, a nespustila závory,“ popisuje podrobněji průběh událostí článek na Wikipedii. Zpožděný vlak se potom přihnal přesně v okamžiku, kdy na volný přejezd vjelo auto se studenty.

Soud potrestal čtyři lidi

Oba „závoráři“ později stanuli před soudem, spolu s nimi i řidič náklaďáku a dva muži z posádky vlaku. Strojvedoucí byl viněn za to, že před přejezdem nespustil výstražné houkání; nakonec byl ale zproštěn obžaloby. Řidič náklaďáku byl obviněn a odsouzen za to, že nezpomalil a lépe se nerozhlédl před vjezdem na koleje, i když byly závory nahoře, a topič vlaku kvůli tomu, že přiznal, že před nárazem viděl v určité vzdálenosti auto na přejezdu. Tresty se pohybovaly v rozmezí od 18 měsíců do pěti let. Závorář, který předčasně odešel ze služby a nepředal informace kolegyni, později spáchal sebevraždu. Žena, jež ho ve službě střídala a celé neštěstí viděla v plné hrůze na vlastní oči zřejmě jako první svědkyně a pod vlivem šoku nedokázala přivolat pomoc, v dalších letech skončila v psychiatrické léčebně.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: hospodská rvačka v Kozlech přerostla v krvavé šílenství. Jeden z aktérů byl popraven

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: tragická hádka katů v Žatci skončila smrtí dvou mužů