FOTO: Nikdy nezapomeneme. Představitelé měst a obcí uctili památku hrdinů a obětí války

Ročov, Podbořany, ČR – I přes řadu přetrvávajících omezení kvůli epidemii Covid-19 představitelé řady měst a obcí v okrese Louny nezapomněli na výročí konce války a osvobození naší země a uctili památku hrdinů a obětí s květinami u pomníčků ve svých městech a obcích. Tiché vzpomínky proběhly například v Ročově, Podbořanech nebo i Žatci.

Navečer přijelo auto…

„Osmého května navečer přijelo do naší obce auto s jedním ruským vojínem a důstojníkem. Ti nás ubezpečili, že je opravdu po válce a že v Lounech je již plno ruských vojáků,“ vzpomíná ročovská kronika na události z památných dní roku 1945, kdy celá zpustošená a zbídačelá Evropa začínala pomaličku chápat, že skutečně snad už je konečně po všech hrůzách a že opravdu bude možné pomalu začít slavit Den vítězství.

Ročov i Úlovice

Starosta Ročova Vojtěch Václav Pour společně s místostarostkou Vlastou Petrovou položili květiny u památníku v Ročově. Starosta se pak vydal i do Úlovic, kde umístili kytici i k dalšímu pomníčku společně se zastupitelkou Milenou Liptákovou. „Uctili jsme památku všech statečných lidí, kteří bojovali za naši svobodu. Čest jejich památce, nikdy nezapomeneme,“ uvedl starosta.

Podbořany, Kryry, Běsno…

V Podbořanech položili květiny a věnce k pomníku na náměstí starosta Radek Reindl, místostarosta Karel Honzl i tajemník radnice Martin Gutzer. „Hrůzy války nesmí být nikdy zapomenuty. Jen tak nedopustíme hrůzy další,“ uvedl Radek Reindl. Krátké vzpomínky u pomníčků probíhaly den před státním svátkem také v dalších obcích v okolí, například v Kryrech, Strojeticích či Běsně. V sobotu ráno, v den státního svátku, položila květiny k památníku obětem války i starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

(na snímcích: vzpomínky na památku obětí války v Podbořanech /první tři shora/, Ročově /další tři/ a Žatci /poslední snímek úplně dole/. Foto: Laurencia Helásková, městys Ročov a město Žatec)