Investor má zájem postavit nákupní centrum v Postoloprtech. Město to odmítlo s odkazem na územní plán

Postoloprty – Menší nákupní centrum s oblečením, občerstvením a jinými druhy zboží a služeb podle zájmu a nabídky jednotlivých obchodníků by mohlo vzniknout na severozápadním okraji Postoloprt poblíž kruhového objezdu u firmy KB – Blok a nájezdu na dálnici D7. Zájem postavit nákupní centrum v této lokalitě projevil jeden z investorů. Rada města ale tuto myšlenku odmítla se zdůvodněním, že obchodní centrum v lokalitě neodpovídá územnímu plánu města.

Všichni radní byli proti

Investorský záměr předložila pražská firma JK Obra Group, která už má v lokalitě část potřebných pozemků. Další parcely patří uvedenému KB – Bloku. Rada města v závěru dubna posuzovala předložený záměr a nakonec ho odmítla. Proti plánu stavět nákupní zónu hlasovalo všech pět členů rady města.

Nic nám tady nechybí

Hlavním argumentem bylo, že centrum není v souladu s platným územním plánem města. Někteří radní v diskuzi vysvětlovali i své osobní argumenty pro odmítnutí. „Jsem proti stavbě nákupního centra. Městu a místním obchodníkům tyto nákupní zóny nijak nepomáhají. Domnívám se, že nám tady nic nechybí,“ uvedla členka rady města Hana Elsnicová. Podle její kolegyně Hany Plaché je podnikatelský zájem stavět obchodní centrum vyvolaný zřejmě tím, že kolem města brzy povede nová dálnice a nákupní zóna by byla v její těsné blízkosti. Místostarosta města Karel Folber uvedl, že kvůli nákupní zóně se sice město nevylidní, ale obchodní centrum by mělo negativní dopad na místní drobné podnikatele z města. Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora pak zformuloval usnesení neschválit záměr s poukazem na územní plán, pro nějž hlasovalo všech pět radních.

Územní plán je nejdůležitější podmínka

„Platný územní plán je základním regulativem v této záležitosti. V plánu je stanoveno, k jakému účelu může být každé dané území využíváno,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Lenka Hofmanová, vedoucí odboru rozvoje města Městského úřadu Postoloprty. Jinými slovy bez souhlasu města, vedoucího k případné změně územního plánu, investor nemůže stavět nákupní centrum. „Přesné detaily o investičním záměru, například počet obchodů, jejich rozměry, velikost parkoviště a podobně, nejsem oprávněna sdělovat,“ dodala Lenka Hofmanová.

Na větší nákupy jezdí lidé nejčastěji do Loun

V Postoloprtech v současnosti není žádné větší nákupní centrum ani supermarket s potravinami některého ze známějších řetězců. V centru je alespoň „obchodní dům“ Lučan, postavený ještě na konci doby socialismu. Lidé z města na větší nákupy dojíždějí nejčastěji do Loun. Například ve srovnatelně velkých Podbořanech jsou dva supermarkety a stavba třetího se připravuje. Obchodní dům na náměstí (v tomto případě s názvem Rubín) je tam v provozu také.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Dočkáme se nákupního centra v Lounech? Jeden z obyvatel se ptal už podruhé. Na požadavku města to ale nezáleží, uvádí radnice

ČTĚTE TAKÉ: Silnice z Postoloprt do Lenešic bude několik týdnů uzavřena. Oprava potrvá do konce června

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů