Kulturní dům je už třetinu roku zavřený. Řemeslníci nyní vyměnili okapy

Žiželice – Do opravy okapů na obecních budovách se pustili na začátku února řemeslníci v Žiželicích. Pracovali na objektu kulturního domu, v jehož části je i hasičská zbrojnice, a na budově bývalé školy, ze které je dnes bytový dům.

Kapající voda z děr vymlela otvory v chodnících

„Okapy už bylo potřeba opravit. Nejprve jsme v okolí kulturního domu chtěli udělat nové chodníky, ale když jsme je prohlíželi, zjistili jsme, že na některých místech jsou vymleté díry od kapající vody z děravých okapů. Proto jsme se rozhodli odvodňovací prvky opravit,“ upřesnila starostka Žiželic Helena Makuková.

Kulturní dům vznikl v 80. letech v Akci Z

Práce zajistili tři řemeslníci, některá poškozená místa opravili, některé staré roury celé vyměnili. Budova kulturního domu pochází z osmdesátých let, obyvatelé ji postavili pro sebe a pro potřeby své obce svépomocí v rámci tzv. Akce Z, které byly tehdy časté a populární („Z“ znamenalo zvelebování). V loňském roce nechala obec v kulturním domě opravit i kotel k vytápění.

Plesy, karnevaly pro děti, MDŽ, mikulášská nadílka… Kde je tomu konec?

Kulturní dům slouží jako tradiční místo k setkávání lidí z obce, probíhaly v něm plesy, mikulášské nadílky, oslavy MDŽ, karnevaly pro děti, různé menší kulturní pořady. V současnosti je ovšem už řadu měsíců zavřený kvůli aktuální epidemii Covid-19. Stav věcí se zatím příliš nelepší, vláda a poslanci dnes znovu jednají o dalším prodloužení nouzového stavu v ČR, který aktuálně nepřetržitě platí od 5. října do 14. února, už více než třetinu roku. „Přesto samozřejmě věříme, že situace se konečně zlepší a kulturní dům třeba už na jaře, nebo alespoň na příští sezonu, budeme moci otevřít, aby do něj mohli chodit lidé, popovídat si, odpočinout si. Těšíme se na to už všichni,“ dodala starostka.

(obec Žiželice a redakce Louny – Žatec – Podbořany – Zblízka jsou partneři, obec podpořila činnost redakce, děkujeme)

(na snímcích jsou řemeslníci při opravách okapů, foto Obecní úřad Žiželice)

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem

ČTĚTE TAKÉ: V neděli mohou zájemci v Žiželicích opět nastoupit do vlaku. Počkali si deset let

ČTĚTE TAKÉ: Kultura je zastavená, sály jsou prázdné. A tak v Ročově vyměnili parkety

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt