Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem

Žiželice – V okolí Žiželic u Žatce by už letos měly začít práce, na jejichž konci bude nově vybudovaný silniční obchvat i s novým vysokým mostem, který překlene údolí s obcí – podobným, jaký před pár lety vznikl i v nedaleké Velemyšlevsi. Stavba má začít v polovině letošního roku a skončit v roce 2025. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) loni v listopadu vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele, poslední termín pro podání nabídek byl určen na 4. leden. Do výběrového řízení se přihlásilo sedm firem, oznámilo tento týden ŘSD.

Cena za stavbu je 864 milionů bez DPH

Výběrové řízení proběhne během prvního pololetí. Přibližně v květnu nebo červnu má být podepsána smlouva s vybranou stavební firmou a práce potom potrvají čtyři a půl roku – v dokumentech se uvádí předpokládaná doba stavby 55 měsíců. „Stavba bude probíhat ve složitém geologickém prostředí, což si vyžádá náročné průzkumy a postupy,“ vysvětlila už loni na podzim Eva Semanová ze Správy ŘSD Chomutov. Předpokládaná cena stavby je 864 milionů korun bez DPH, uvádějí dokumenty ŘSD.

Pod mostem bude i bezpečný podchod pro pěší

Délka celého nového úseku obchvatu kolem Žiželic bude měřit téměř tři kilometry, samotný most z toho bude dlouhý přibližně 400 metrů. Stavbaři pod mostem vybudují i bezpečný podchod pro pěší.

Jeden nový most už stojí v sousední Velemyšlevsi

Podobný obchvat s vysokým silničním mostem byl postaven a v roce 2016 uveden do provozu také v sousední Velemyšlevsi, která rovněž leží v hlubokém údolí a řidiči při projíždění obcí předtím museli kličkovat v serpentinách, stejně jako je tomu dnes v Žiželicích. Cesta mezi Žatcem a Mostem se po otevření nového obchvatu přes toto údolí časově zkrátila o pět až deset minut.

Po silnici jezdí desetitisíce aut denně

Žiželice i Velemyšleves jsou na frekventovaném silničním tahu I/27 Plzeň – Žatec – Most – Ústí. Po této silnici každý den jezdí desetitisíce aut.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích se přiblížila stavba nového silničního mostu. Ještě to ale potrvá pět let

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: Bouračka s policistou při otáčení auta v koloně. Teď už je problémový most na cestě Louny – Praha volně průjezdný