V neděli mohou zájemci v Žiželicích opět nastoupit do vlaku. Počkali si deset let

Žatecko – V neděli krátce po sedmé hodině ráno budou cestující moci v případě zájmu poprvé po dlouhé době buď nastoupit do vlaku, anebo z něj naopak vystoupit, na zastávce v Žiželicích. Vlaky obnoví zastavování v této obci u Žatce po dlouhých deseti letech. Dosud po trati na okraji vesnice železniční vozy jen projížděly bez zastavení.

Premiéra může být v neděli v 7.08

„První možnost nastoupení či vystoupení v Žiželicích bude v neděli 13. prosince. Vlak tu má být v 7.08 hodin,“ upřesnila starostka Žiželic Helena Makuková. „Motorák“ potom jede ve směru na Chomutov a Jirkov, v Chomutově se dá přestoupit na další spoje třeba do Karlových Varů, Mostu či Ústí. Druhý vlak v pořadí přijede do Žiželic v 8.30 a bude pokračovat směr Žatec a Lužná u Rakovníka, odkud se pak dá pokračovat třeba do Kladna či Prahy.

Obnovení vlakového spojení se chystalo od jara

Od neděle totiž začnou platit nové jízdní řády na železnici pro další jednoroční cyklus a dopravci v nich obnovili zastavování vlaků v Žiželicích. Ze strany obce tomu předcházelo několik jednání se zástupci Ústeckého kraje a dopravců. Obnovení fungující zastávky se připravovalo už od letošního jara. „V květnu jsem o situaci jednala s tehdejším náměstkem hejtmana Ústeckého kraje Jaroslavem Komínkem. Ten přislíbil pomoc, a nakonec ji také zajistil. Po schůzce jsem poslala oficiální žádost o znovuzavedení vlakového spojení do naší obce. Původně mi šlo hlavně o řešení situace o víkendech, kdy do Žiželic nejezdí téměř žádný autobus. Nakonec nám díky ochotě lidí na krajském úřadě i na železnici přibyla řada spojů nejen o víkendu, ale i v pracovních dnech,“ popsala starostka.

V létě dostala nový nátěr i čekárna

Během léta se na změnu situace „pěkně připravila“ i konstrukce čekárny s přístřeškem na zastávce v Žiželicích, kterou už v červenci nechala opravit Správa železniční dopravní cesty. Čekárna má zbrusu nový modrý nátěr s reflexním oranžovým pruhem, strojvedoucí ji zdálky dobře vidí i při případném zhoršeném počasí.

Pozor – vlaky nestaví automaticky, jen na znamení

Pro cestující je ale důležité vědět, že vlaky nestaví na obnovené zastávce „automaticky“. „Vlaky zastaví vždy jen na znamení. Kdo je na zastávce a chce nastoupit, měl by mávnout na strojvedoucího v motoráku. Kdo chce naopak v Žiželicích vystoupit, musí ve vlaku na dveřích před blížící se zastávkou stisknout tlačítko, a tím dá signál do kabiny strojvedoucího k zastavení. Tenhle způsob už běžně funguje i jinde v ČR na mnoha podobných menších vesnických zastávkách,“ dodala starostka.

Zastávka se obnovuje i v Holedečku

Od stejného dne bude podle podobného principu obnoveno zastavování vlaků také na zastávce Holedeček na stejné trati, rovněž nedaleko Žatce. Tam vlaky nestavěly dokonce prý třináct let. Určitou dobu se uvažovalo i o obnovení zastávek na nádraží v Sádku, ale tento plán byl opuštěn, protože místo je značně odlehlé od obydlené zástavby.

(Ilustrační foto nahoře: pixabay.com. Snímek dole – čekárna v Žiželicích po letní opravě a s novým nátěrem. Foto: Obecní úřad Žiželice – Petr Marek)

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích se přiblížila stavba nového silničního mostu. Ještě to ale potrvá pět let

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci u výjezdu na Most začne vznikat provizorní kruhová křižovatka

ČTĚTE TAKÉ: Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci