Změna v Lounech na výstavišti: město dalo výpověď nájemci, osud výstav pro příští rok je zatím nejistý

Louny – Po více než třiceti letech se možná bude měnit provozovatel tradičních výstav pořádaných v areálu výstaviště v Masarykových sadech v Lounech. Rada města tento týden rozhodla ukončit smlouvu se společností Diamant Expo, která je pořadatelem tradičních výstav a areál výstaviště má dlouhé roky v nájmu. Město chce vyhlásit veřejnou soutěž na provozovatele výstaviště.

Rada města ukončila smlouvu se společností Diamant Expo

Na dotaz naší redakce to potvrdil Milan Rychtařík, starosta Loun. „Rada města schválila ukončení smlouvy o nájmu areálu výstaviště Louny se společností Diamant Expo. Smlouva má roční výpovědní lhůtu, takže v letošním roce se ještě nic nezmění, všechny výstavy v sezoně dojedou podle plánu,“ uvedl Milan Rychtařík. V příštím období chce město hledat nového provozovatele, vypíše na to veřejnou soutěž. Pro ukončení smlouvy s nynějším nájemcem hlasovalo všech šest členů rady města, kteří byli daný den přítomni na schůzi.

Město by chtělo více otevřít výstaviště pro lidi a získat z výstaviště jako svého majetku i vyšší výnos

Proč se město rozhodlo ke změně? „Důvody jsou víceméně dva, jednak by chtělo město víc otevřít areál parku a výstaviště pro lidi, uspořádat třeba i více akcí během roku. Druhý důvod je ten, že smlouva se nyní městu zdá nevýhodná i z ekonomického hlediska. Za pronájem výstaviště dostávalo město zhruba 300 tisíc korun ročně. Ale to není mnoho, ze svého majetku by chtělo město získat větší výnos. Výnosy z tržeb při výstavách, ze vstupenek, z poplatků za parkování jsou určitě mnohem vyšší, město by mělo dostat vyšší podíl. Chtěli bychom tyto podmínky zlepšit v příštích dohodách,“ objasnil pohled radních Milan Rychtařík.

Radnice vyhlásí veřejnou soutěž na provozovatele

Město chce podle starosty v nejbližší době vyhlásit veřejnou soutěž na nájemce a provozovatele areálu výstaviště. Do něj se může přihlásit i firma Diamant Expo, která kromě Loun provozovala výstavy s tematikou zahrad a bydlení také například v Liberci. „Bude to otevřená veřejná soutěž, uvidíme, kolik zájemců se do ní přihlásí a co v Lounech nabídnou. Třeba se najde firma, která výstaviště víc využije a připraví pro lidi během roku třeba o deset akcí více, než jak je to teď. Třeba ne a bude to jinak. Ale to teprve uvidíme a město se pak podle nabídek bude snažit vybrat toho nejvhodnějšího a nejvýhodnějšího uchazeče,“ vysvětlil starosta.

Výpověď platí k datu 30. 6., pak poběží roční výpovědní lhůta

Jaké atrakce chce město nechat v Masarykových sadech přidat k využívání i v době mimo výstavy? „Obecně chceme oblíbený park u řeky ještě více otevřít k využití a odpočinku pro veřejnost. Například chceme dát mola na řeku s možností půjčení loděk, více stánků s občerstvením a posezením, nové prvky k využívání ve volném čase,“ uvedl Milan Rychtařík. Výpověď nynější smlouvy o nájmu oficiálně podá město nyní k datu 30. 6., určili radní. Potom začne běžet roční výpovědní lhůta.

(na snímku nahoře: návštěvníci u brány výstaviště. V areálu a zřejmě i v celém systému výstav v Lounech od příštího roku pravděpodobně dojde ke změnám. Foto archiv)