Lidé na levém břehu řeky si oddechli. Po více než půlroce mohou auta znovu jezdit přes železný most

Žatec – Po více než půlroce mohou motoristé znovu jezdit přes tzv. železný most v Žatci. Most je pro auta otevřený a opět průjezdný od pátku 5. listopadu. Město ten den převzalo do užívání plochu Husitského náměstí, na němž skončila rekonstrukce s více než měsíčním zpožděním. Právě kvůli rekonstrukci přilehlého náměstíčka na pravém břehu řeky Ohře byl historický most pro auta uzavřený, protože přes rozkopané náměstí by řidiči nemohli jezdit.

Hlavní důvod zpoždění: plynovod a letní přívalové deště

Rekonstrukce Husitského náměstí začala v květnu, původně měla trvat do konce srpna, pak byl termín prodloužen do konce září a pak ještě znovu do konce října. Uzavřený most, po němž vede nejkratší cesta z centra města k západnímu nádraží nebo dál směrem na Hořetice či Stroupeč, ale komplikoval dopravu zejména pro lidi, kteří bydlí v lokalitách na levém břehu řeky a museli den co den jezdit objížďkou přes hlavní a nejvytíženější most ve městě, který je na hlavním silničním tahu Most – Žatec – Plzeň. Prodlužování stavby a opakované odkládání termínu otevření železného mostu vedlo ke stížnostem některých obyvatel. „Termín rekonstrukce náměstí se protáhl kvůli havarijnímu stavu plynovodu, tím se postup zdržel přibližně o dvacet dní. Další zpoždění způsobily opakované letní přívalové deště. Teď už je ale připraveno řízení k převzetí stavby, počítáme s ním na pátek 5. listopadu a týž den i s otevřením mostu,“ informoval po dotazech lidí na internetu místostarosta Žatce Jaroslav Špička.

Most zůstane dál otevřený i pro auta, i když se v létě diskutovalo i o možnosti zklidnění dopravy

Dopravní komise města Žatce letos v létě uvažovala i o variantě, že by železný most i po rekonstrukci zůstal dál uzavřený pro motorovou dopravu a chodit či jezdit přes něj by mohli jen chodci a cyklisté. Důvodem měla být snaha o možné zklidnění dopravy na Husitském náměstí, kde má vzniknout nová obytná a odpočinková zóna. Nakonec ale jak dopravní komise, tak ani rada města tuto variantu neodsouhlasily a doprava na mostě bude fungovat stejně jako v posledních přibližně dvaceti letech – most tedy bude otevřený i pro auta. „Diskuze o tomto tématu a možné změně proběhla, ale nic schváleno nebylo a jezdit auty přes most se bude dál,“ potvrdil místostarosta.

Na náměstí jsou nové stromy, lavičky i kašna s kalichem

Na Husitském náměstí kromě nového vydláždění přibyly i nově vysazené stromy, lavičky k posezení, nová kašna, v jejímž středu trůní husitský kalich, symbolizující právě název náměstí. Voda do kašny bude napuštěna až na jaře. Kalich by pak měl i stříkat. Město za rekonstrukci náměstí zaplatilo kolem devíti milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Železný most v Žatci je pro auta uzavřený – kvůli opravě náměstí. Uvažuje se i o možnosti nechat to tak na trvalejší dobu

ČTĚTE TAKÉ: Cyklostezka a výletní cesta pod libočanským mostem jsou uzavřené. Začala příprava k výměně železničního mostu za 155 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

(na snímcích: provoz na znovuotevřeném železném mostě přes Ohři v Žatci, nová kašna s husitským kalichem na sousedním náměstíčku a celkový pohled na most, který se začal stavět už v roce 1895. Foto Libor Želinský)