Tisíce knížek potěší malé čtenáře v dětských domovech. Dárci v Lounech jich předali čtyři stovky

Louny, ČR – Skoro čtyři stovky knížek, které potěší nebo už potěšily děti v dětských domovech, vybrali mezi sebou a předali jako dárky čtenáři, přátelé a návštěvníci Městské knihovny Louny. Knihovna se na začátku letošního roku připojila k celostátnímu projektu Knížky do dětských domovů a ve své budově vytvořila jedno ze sběrných míst, kam mohli dárci přinášet své knížky.

Pohádky, zvířata, encyklopedie, fantasy…

Projekt vznikl už v červenci 2020, lounská knihovna se k němu připojila v lednu 2021. „Naši čtenáři a návštěvníci připravili pro děti z dětských domovů a dalších sociálních zařízení celkem 391 knížek. Dárci mysleli na všechny věkové kategorie dětí. Pro mladší holky a kluky přinesli leporela, interaktivní zvukové knížky, pohádky nebo knížky o zvířatech, pro starší zase třeba sci-fi, fantasy, romantické příběhy nebo encyklopedie. Někteří vepsali do knížek i krátké věnování budoucímu čtenáři,“ informovala Jana Hrbková z Městské knihovny Louny.

Knihovna sbírku zopakuje i nyní před svátky

Dlouholetá knihovnice z dětského oddělení poděkovala všem dárcům, kteří se zapojili do projektu a přinesli knížky, jež potěší další děti. „Moc děkujeme, rozdávat dětem radost je přece úžasná věc! Sbírku bychom rádi zopakovali znovu ještě ke konci roku a věříme, že se nám společně opět podaří pro děti vybrat krásné předvánoční dárky,“ dodala Jana Hrbková.

Dárci mohou do knížky napsat vzkaz a tím vznikne osobní dárek

Projekt Knížky do dětských domovů vznikl v létě 2020, neziskovou dobročinnou iniciativu, která má pomoci dětem zejména v ústavní péči, na počátku společně vytvořily psychoterapeutka Markéta Řeřichová, studentka Terezie Neradilová a učitelka Pavlína Vočková. Od té doby se podařilo v ČR vytvořit síť s více než stovkou sběrných míst, kam mohou dárci nosit své knihy, a pro malé čtenáře shromáždit už tisíce knížek z oblasti literatury pro děti a mládež. „Darování knížek stále pokračuje, připojit se může každý. Kdo chce, může do darované knížky vepsat i vzkaz pro budoucího čtenáře – třeba v duchu, co pro vás knížka znamenala, proč ji doporučujete k přečtení. Díky vašemu věnování se knížka promění v osobní dárek, který se za peníze nekoupí, a přitom má velkou hodnotu,“ uvedla Markéta Řeřichová.

Sestra myslí na děti v ústavní péči, bratr zase pečuje o klášter v Dolním Ročově

Některé z knížek putovaly i k dětem v našem regionu – Markéta Řeřichová desítky výtisků už loni před Vánoci předala také Dětskému domovu v Žatci. Bratrem Markéty je sochař Jan Řeřicha, který v posledních sedmi letech pečuje o známý klášter v Dolním Ročově u Loun a snaží se zajistit rekonstrukci této památky.

ČTĚTE TAKÉ: Škola v Ročově oslavila 125 let. Dětí nemá mnoho, ale vždy dokázala udržet provoz

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Knížky pro zdravotní sestry, podpora těžce zraněnému vojákovi. Jsou to opravdoví hrdinové, říká poslanec Pavel Růžička

(na snímku nahoře: knížky pro děti shromážděné od dárců v Městské knihovně Louny. Dolní snímek: Markéta Řeřichová před loňským předáváním knížek pro Dětský domov Žatec. Foto Městská knihovna Louny a archiv Markéty Řeřichové)