Dobrá zpráva: klienti ve Vroutku se zotavují, nákaza v domově seniorů ustupuje

Vroutek – Po třech týdnech se zklidnila situace v Domově pro seniory ve Vroutku u Podbořan, který ve druhé polovině února postihla ve větší míře nákaza Covid-19. Ještě na začátku března mělo pozitivní výsledky testů na covid 36 klientů a 18 pracovníků v tomto zařízení sociální péče, jehož kapacita je 52 obyvatel. Velká část ošetřovatelů musela do karantény a s péčí o seniory přijeli pomáhat vojáci a další dobrovolníci.

Příznaky odeznívají, zdravotní stav je dobrý

V současnosti se už situace zlepšila. „Postupně končí karanténa u většiny pozitivně testovaných klientů. Jejich zdravotní stav se stabilizoval a příznaky odezněly nebo postupně odeznívají. Začínají se vracet i naši pracovníci, přesto ale u některých musela být nařízená izolace ještě prodloužena. Věřím, že až se překlene tento týden, bude situace již zcela stabilizovaná,“ uvedla Markéta Sosnová, ředitelka Domova pro seniory Vroutek.

Vojáci se vystřídali, přijel druhý tým

Ve Vroutku, podobně jako předtím loni na podzim v Podbořanech i Lounech, když se tamní domovy dostaly do „covidových“ potíží, pomáhali vojáci z Armády ČR. Do Vroutku armáda na konci února přidělila šest mužů, později se vystřídali a přijel druhý tým. „Chtěla bych moc poděkovat vojákům, ale i svým kolegům a všem dalším lidem, kteří nám pomohli. Vojáci velmi rychle zapadli do našeho kolektivu, byli perfektními a milými pomocníky, děkujeme jim za optimismus i klid, který jejich přítomnost přinesla,“ uvedla Markéta Sosnová. „I nám vojáci loni v listopadu velmi pomohli. Také na armádu nedáme dopustit, byli to super kluci a velká pomoc. Jsme rádi, že i u kolegů ve Vroutku se přiblížil dobrý konec,“ sdělila také Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory v Lounech. 

V domovech zatím stále platí zákazy návštěv

Ve všech domovech pro seniory v okrese Louny, tedy Lounech, Žatci, Podbořanech i Vroutku, zatím stále trvá zákaz návštěv. Tamní obyvatelé (s výjimkou Vroutku, tam bude nutné kvůli nedávné vlně nákazy teď pár týdnů počkat) se také průběžně očkují proti Covid-19, vakcínu dostávají všichni, kteří se k očkování dobrovolně přihlásí, a zájem má drtivá většina klientů. Jakmile se celková epidemiologická situace v ČR i našem regionu konečně zlepší, domovy seniorů znovu povolí možnost návštěv.

(na snímku nahoře: vojáci před branami domova ve Vroutku, foto: Domov pro seniory Vroutek)

ČTĚTE TAKÉ: Další domov seniorů bojuje s nákazou. Vojáci teď pomáhají ve Vroutku

ČTĚTE TAKÉ: V domově seniorů se nakazilo už přes šedesát lidí, v celém městě jich je stovka

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun