Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun

Louny, Podbořany – Po říjnové a listopadové výpomoci při krizové situaci v Domově pro seniory v Podbořanech budou nyní vojáci Armády ČR pomáhat při péči o klienty také v Domově pro seniory v Lounech. Rozdíl je v místech, odkud vojáci dorazí. Zatímco v Podbořanech pomáhali vojáci z útvaru v nedalekém Žatci, do Loun přijedou příslušníci armády z větší dálky: z jihočeského Jindřichova Hradce.

Šest vojáků z jižních Čech

„Pracovat v Lounech začnou v pátek 27. listopadu. Na výpomoc by v našem městě mělo nastoupit šest vojáků z Jindřichova Hradce. Děkujeme české armádě za rychlou reakci a pomoc,“ sdělil starosta Loun Pavel Janda.

Chybí velká část personálu, ředitelka požádala o pomoc

O možnost výpomoci příslušníků Armády ČR požádala ve spolupráci se starostou ředitelka lounského domova Jana Černá. „Bylo to proto, že u nás výrazně přibylo zaměstnanců domova, kteří nyní nemohou pracovat, buď jsou sami v pracovní neschopnosti, nebo ošetřují členy své rodiny. Musela jsem požádat o pomoc vojáky. Zástupce armády přislíbil, že od pátku začne pomáhat šest vojáků při péči o klienty. Kromě přímé péče o seniory pomohou i třeba při úklidu, podávání jídel a dalších činnostech. Ubytování budou mít vojáci zajištěné přímo v našem areálu,“ upřesnila Jana Černá.

Obyvatel domova s Covid-19 není mnoho

Klientů s pozitivními testy na Covid-19 podle ní není mnoho. Při posledním kole testování bylo mezi nimi jen šest nově zjištěných případů a všichni byli bez příznaků nemoci. Hlavní problém v lounském domově je aktuálně to, že chybí větší počet pracovníků zajišťujících potřebnou péči o obyvatele domova seniorů.

V Podbořanech bylo přes 60 nakažených, teď už není nikdo

Trochu odlišná byla před měsícem situace v Domově seniorů v Podbořanech – tam měli při největší vlně nákazy více než 60 zjištěných lidí s pozitivním výsledkem testu na Covid-19. Čtyřicet z nich byli obyvatelé domova a více než dvacet zaměstnanci. Kromě vojáků v Podbořanech s péčí, dezinfekcí a dalšími činnostmi pomáhali i dobrovolníci, mezi nimi byli i studenti středních škol.

Poslední výsledky jsou dobré – bez covidu

V současnosti už se situace v Podbořanech stabilizovala. „Tento týden v úterý jsme dělali zatím poslední testování klientů i zaměstnanců a výsledky u všech byly negativní, tedy bez výskytu Covid-19. Jsme rádi a budeme doufat, že i dál to bude probíhat v podobném duchu,“ uvedl ředitel Domova pro seniory Podbořany Kamil Hajný.

(Na snímku nahoře: vojáci při ukončení své několikatýdenní „mise“ v Domově pro seniory v Podbořanech. Foto DPS Podbořany)

ČTĚTE TAKÉ: V domově seniorů se nakazilo už přes šedesát lidí, v celém městě jich je stovka

ČTĚTE TAKÉ: V ČR už má virus každý stý obyvatel. Nově nakažený je starosta Loun i desítky lidí v Podbořanech

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje žena ze Žatce