V ČR už má virus každý stý obyvatel. Nově nakažený je starosta Loun i desítky lidí v Podbořanech

Louny, Podbořany – V České republice už je momentálně více než sto tisíc lidí nakažených koronavirem. Znamená to, že virus má nyní v těle přibližně každý stý obyvatel naší země. Jenom za uplynulý víkend přibylo podle údajů hygieniků celkem přes 11 tisíc nakažených lidí.

Celkem od počátku pandemie letos v březnu mělo Covid-19 v ČR přes 171 tisíc lidí včetně uvedených současných nakažených. I z toho je vidět, jak nákaza zejména v posledních dnech lavinovitě stoupá.

Starosta Loun Pavel Janda má virus, vedení města je v karanténě

A nakažení přibývali i v okrese Louny. Jedním z nich je starosta Loun Pavel Janda. „Od čtvrtka mě bolela hlava, v sobotu jsem si nechal udělat test. Výsledek potvrdil, že jsem pozitivní na virus Covid-19. Pozitivní test měl i jeden z dalších členů rady města, který mě o tom informoval už v pátek. I proto jsem sám dlouho neváhal s otázkou, zda jít na test. Vedení města spolupracuje s hygieniky, pro členy rady města a několik úředníků je nařízena karanténa. Budeme pracovat z domova,“ potvrdil starosta Pavel Janda.

V Lounech se tak opakuje stejná situace, která byla v září na radnici v Žatci. Také tam bylo vedení města a úředníci deset dní v karanténě poté, co byl Covid-19 potvrzen u tajemnice městského úřadu. Rozhovor s ní si můžete přečíst ZDE. V současnosti už je situace na radnici v Žatci bez problémů.

Nákaza se rozšířila v Domově seniorů v Podbořanech, Covid byl potvrzen u pěti desítek lidí

Velké ohnisko nákazy bylo během víkendu potvrzeno také v Domově seniorů v Podbořanech. Testy zdravotníků zjistily nákazu u 32 klientů a 22 zaměstnanců. Testováno bylo celkem 92 klientů a 62 pracovníků, podíl nakažených je v obou skupinách tedy zhruba třetinový.

„Většina klientů ale nemá vážné komplikace a není pro ně potřebná hospitalizace, za což jsme velmi rádi. Hospitalizováni jsou jen tři z uvedených více než třiceti. Péči o klienty zvládáme, děláme pro ně všechno, co potřebují. Pracovníci, kteří měli pozitivní test, však musí povinně do karantény a v domově budou chybět – proto hledáme i pomoc dobrovolníků z řad veřejnosti, uvítáme hlavně zdravotní sestry a pečovatelky,“ popsal situaci ředitel domova Kamil Hajný. V domově platí už od pátku krizový režim, podrobněji jsme o něm psali ZDE.

(Ilustrační foto nahoře: pixabay.com)