Starosta i místostarosta podstoupili testy na letišti v Praze. Stále mě bolí hlava a cítím únavu, říká Pavel Janda

Louny – Zatím setrvalý stav, bez zlepšování, ale i zhoršování – tak popisuje své dojmy starosta Loun Pavel Janda, který se v sobotu dozvěděl, že měl pozitivní test na Covid-19. „Stále mě trochu bolí hlava, stejně jako před testem, a také cítím únavu. Jiné horší příznaky nemám,“ uvedl starosta v pondělí na dotaz naší redakce.

Starostu bolela hlava od čtvrtka, v pátek pozdě večer se navíc dozvěděl, že jeden z členů rady města měl pozitivní výsledek testu na koronavirus. I proto dlouho neváhal a v sobotu se sám nechal otestovat. Spolu s ním byli testováni i další členové vedení města a někteří úředníci z radnice. Hygienici jim nařídili karanténu. Podrobněji jsme o víkendové situaci psali ZDE.

Místostarosta Milan Rychtařík měl test negativní

Na testech byl také místostarosta Loun Milan Rychtařík a u něj vyšel výsledek negativní. „Mám nařízenou karanténu, protože jsem byl v kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Sám jsem se pak nechal otestovat v Praze na Letišti Václava Havla, protože jsem měl informace, že se tam nemusí dlouho čekat. Trvalo to skutečně jen několik minut, vzorek se odebírá z nosu, na fyzické pocity je to celkem nepříjemné, ale samozřejmě jsem rád, že výsledek testu byl negativní. Oddechla si i moje rodina, byli jsme docela nervózní, než se člověk dozví výsledek. Ale zase jsme doufali, že by to mohlo dopadnout dobře, když nemám a neměl jsem ani předtím žádné příznaky. Oběma svým kolegům, kteří byli pozitivní na Covid-19, moc držím palce a přeji brzké uzdravení,“ popsal pro naši redakci Milan Rychtařík.

Úředníci v Lounech budou rozděleni do dvou skupin

Starosta Loun Pavel Janda podstoupil test rovněž v Praze na letišti. „Dopoledne mě testovali a kolem 16. hodiny jsem se dozvěděl výsledky,“ uvedl. Lounská radnice bude teď pracovat v omezeném režimu, členové vedení města jsou v domácí karanténě a pracují v systému home-office. Kanceláře, kde se radní a úředníci scházeli, byly vydezinfikovány.

„Na webu města během pondělí zveřejníme souhrn dalších opatření, ale nebude to už nic zásadního. Úředníci, kteří ještě nemají karanténu, se budou vzájemně scházet a střídat jen ve dvou oddělených skupinách, aby případná karanténa později nevyřadila z kanceláří úplně všechny pracovníky. V budově radnice budeme klást větší důraz na dodržování rozestupů a nejbližší jednání rady města jsme odložili až na počátek listopadu,“ upřesnil Pavel Janda.

V září platila karanténa i na radnici v Žatci

Podobnou situaci řešila v září i radnice v Žatci, také tam byli členové rady města a vedoucí úředníci deset dní v karanténě kvůli výskytu Covid-19.

(Na snímku nahoře jsou zdravotníci při víkendovém odběru vzorků v Praze na letišti. Autor fotografie je Milan Rychtařík, snímek publikujeme s jeho souhlasem, pozn. red.)