Stovky kamionů, rámus a zplodiny každý den. Lidé na trase Louny – Rakovník žádají stavbu silnice vedoucí mimo obce

Lounsko, Rakovnicko – Nesnesitelný celodenní hluk, otřesy, trvalé nebezpečí pro děti, seniory i další obyvatele, poškozování domů a dalšího majetku – tak popisují lidé v oblasti podél hlavní silnice Louny – Rakovník problémy plynoucí z toho, že přes jejich obce jezdí čím dál víc těžkých kamionů. Nespokojení obyvatelé dokonce sepsali petici, v níž žádají urychlené postavení nové silnice odkloněné od jejich obcí a odškodné za to, že musí snášet současný stav.

Zapojili se lidé ze sedmi obcí

Do petice se zapojili lidé z Cítolib, Líšťan, Senkova, Ročova, Třeboce, Hředle a Lišan. „Žádáme, aby příslušné státní orgány rozhodly o vybudování nové paralelní silnice, která povede mimo naše obce. Dnes po ní jezdí v neúnosné míře těžké kamiony, silnice je úzká, křivolaká, do mnoha míst se kamiony skoro nevejdou. Celé dny sužuje občany nesnesitelný hluk, od trvalých otřesů praskají zdi domů. Žádáme vybudování nové silnice a do té doby, než bude hotová, náhradu škod na domech, způsobených otřesy, a odškodné pro všechny obyvatele za to, že musí žít v nadměrném hluku a znečištěném ovzduší,“ popsal Miroslav Fejfar, člen petičního výboru, který bydlí v Třeboci.

V Ročově přibylo několik desítek podpisů

Petici je možné podepsat ve většině obecních úřadů v uvedených obcích. „Připojili jsme se k aktivitě občanů Třeboce, kteří mají s kamionovou dopravou stejné zkušenosti jako my. U nich je to o to horší, že jejich obec je v kopci. Petici na našem obecním úřadě podepsalo během října už několik desítek občanů,“ upřesnil na dotaz naší redakce Vojtěch Václav Pour, starosta Ročova.

Pohyb u silnice je nebezpečný, chodníky chybějí

Hlavní silnice Louny – Rakovník v Ročově sice neleží v kopci a kamiony tam nemusí tolik brzdit, zatáčet a zase se rozjíždět jako v nedaleké Třeboci, ale problémy v městečku jsou podobné. „Přes Ročov jezdí desítky, možná stovky kamionů denně. Jejich počet od počátku léta ještě stoupl kvůli tomu, že u Slaného se opravuje Kutrovický most na trase Louny – Praha a těžké kamiony přejíždějí na jiné trasy. Hustá doprava v Ročově je nebezpečná pro všechny – děti potřebují přejít silnici na cestě do školy, dospělí chodí na nákupy a k lékaři. Bohužel ještě nebyly vybudovány chodníky podél celé hlavní silnice druhé třídy v Ročově, takže nás vyšší kamionová doprava samozřejmě ohrožuje a zatěžuje,“ uvedl Vojtěch Václav Pour.

Figurína policisty pomohla jen trochu

V Ročově ke zklidnění dopravy na podzim pořídili i velkou figurínu dopravního policisty, sledujícího provoz dalekohledem, který alespoň část řidičů na dálku instinktivně přiměje ke snížení rychlosti při průjezdu přes obec. To ale samozřejmě neřeší příčinu problému, jíž je příliš hustá doprava, figurína pouze zmírňuje následky.

(Foto nahoře: ilustrační snímek, zdroj pixabay.com,

foto dole: figurína policisty u silnice v Ročově, autor Vojtěch Václav Pour)