V Žatci přibyly čtyři nové případy Covid-19 v domově seniorů, v Podbořanech se už situace stabilizovala

Podbořany, Žatec, Louny – V Domově pro seniory v Podbořanech byla potvrzena nákaza koronavirem u 32 klientů a 22 zaměstnanců. Tato čísla platí už od soboty, nové případy zatím nepřibývají a nejdůležitější je, že průběh nemoci u všech nakažených je mírný. Čtyři nové případy byly ale tento týden zjištěny při testech v Domově pro seniory v Žatci.

„V posledních dnech po víkendovém testování nedošlo k žádné výrazné změně. Podstatné je, že průběh nemoci u všech covid-pozitivních obyvatel domova je příznivý. Většinou mají jen zvýšené teploty. Péče o ně je zajištěna ve standardním rozsahu a bez problémů, i když máme i řadu pracovníků v karanténě,“ uvedl Kamil Hajný, ředitel Domova pro seniory Podbořany.

Po veřejné výzvě se přihlásili pomocníci

Právě kvůli karanténě, do které museli nastoupit zaměstnanci pozitivně testovaní na Covid-19, hledal podbořanský domov pomoc dobrovolníků formou veřejné výzvy. A pomocníci se přihlásili. „Náš personální tým se rozrůstá i díky pomoci a posilám z řad veřejnosti. Všem moc děkujeme,“ uvedl ředitel. Situace v domově je podle něj nyní stabilizovaná, nadále v něm ale platí krizový režim. V areálu proběhla také plošná dezinfekce všech prostor. Podrobnosti o krizovém stavu v Podbořanech jsme psali ZDE.

V Žatci jsou čtyři nové případy – všechno ženy

Několik případů výskytu Covid-19 bylo zjištěno v Domově pro seniory v Žatci. „V pondělí jsme i po zprávách z nedalekých Podbořan nechali udělat v našem domově plošné testy všech obyvatel a pracovníků. Zdravotníci pak při nich zjistili čtyři nové případy. Pozitivní test na Covid měla jedna z pečovatelek a dále tři obyvatelky domova. Informovali jsme jejich rodiny. Důležité je zdůraznit, že žádná nemá vážnější zdravotní komplikace. Pečovatelka je v domácí karanténě. Spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí a spustili jsme řadu opatření proti dalšímu šíření koronaviru,“ upřesnil Petr Antoni, ředitel Domova pro seniory v Žatci. Pozitivně testované ženy podle něj nemají téměř žádné příznaky nemoci. V domově seniorů pro ně vytvořili oddělení izolace.

V domově v Lounech se zatím nikdo nenakazil

V Domově pro seniory v Lounech se virus Covid-19 zatím nevyskytl. „Do úterního večera tam nikdo z klientů ani pracovníků neměl pozitivní výsledek testu. Doufejme, že to tak i zůstane. Nadále samozřejmě platí, že je důležitá maximální prevence a opatrnost všech klientů i členů personálu,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda. On sám byl o víkendu pozitivně testován na Covid-19, průběh jeho nemoci je naštěstí mírný. Na radnici v Lounech kvůli tomu platí karanténa a omezení provozu, podrobnosti si můžete přečíst ZDE.