V Žatci se do radnice bude chodit jen bočním vchodem. V Lounech dohlédnou na úřední den strážníci

Louny, Žatec, Podbořany – V souvislosti se zesílením koronavirové krize, nouzovým stavem a dalšími opatřeními ukládanými vládou omezily radnice v okrese Louny své provozní hodiny. Příští týden, kdy je státní svátek a ve školách měly být původně tzv. podzimní prázdniny, bude omezení provozu někde ještě větší než dosud. Například radnice v Žatci (na snímku) nechá od pondělí otevřenou jenom podatelnu, a to na dvě hodiny denně. Všechny ostatní odbory a kanceláře budou pro veřejnost zavřené.

Od pondělí vchod jen zboku

„Hlavní vchod radnice bude uzamčen, zájemci o služby podatelny musí do budovy vcházet zboku. Podatelna bude v provozu v pondělí, v úterý, ve čtvrtek a v pátek vždy od 9 do 11 hodin. Ve středu bude i ona zavřená kvůli státnímu svátku,“ zveřejnila svůj harmonogram činnosti na poslední říjnový týden žatecká radnice. Omezená provozní doba pro veřejnost platí na radnici v Žatci už od 12. října, lidé podle ní mohli na úřad přicházet v pondělí a ve středu, na podatelnu každý den.

Strážníci dohlédnou na roušky a rozestupy

Omezen je i provoz na Městském úřadě v Lounech, kde je nyní část úředníků i členové vedení města v nařízené karanténě. Úřední dny tam jsou stanovené rovněž na pondělí a středu. Na rozdíl od Žatce bude na lounské radnici otevřeno i v pondělí 26. října, k dispozici bude většina odborů, nejen tedy podatelna. Radnice ovšem vyzvala, ať lidé na úřad nechodí, pokud tam opravdu nutně nemusejí. „Žádáme občany, aby na radnici chodili skutečně jen v nejnutnějších případech. Pokud je to možné, ať raději upřednostní písemnou, telefonickou nebo elektronickou komunikaci před osobní návštěvou. V pondělí budou na radnici dohlížet na pořádek a hladký průběh úředních hodin strážníci městské policie. Budou hlídat hlavně to, aby lidé měli nasazené roušky a dodržovali rozestupy,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda, který je v současnosti v karanténě, protože o víkendu měl pozitivní test na koronavirus. Naštěstí má jen mírný průběh nemoci. „Už je to lepší, pracuji z domova, už se těším zpět na radnici,“ prozradil starosta.

V Podbořanech město poslalo lidem 6400 roušek

Omezené úřední hodiny na pondělí a středu platí i na radnici v Podbořanech. Městský úřad v tomto městečku se však rozhodl nyní zapojit se ještě do jiné formy prevence proti koronaviru: všem lidem z města dávají jeho pomocníci tento týden do schránek roušky s ochrannými nanovlákny stříbra. „Město si je připravilo už před několika měsíci s tím, že je bude využívat, pokud přijdou podzimní komplikace a druhá vlna epidemie, o které se tehdy mluvilo. Druhá vlna je tady, a tak roušky teď dostávají do schránek všichni naši obyvatelé i s potřebnými instrukcemi,“ upřesnil starosta Podbořan Radek Reindl. Podle něj jde o vícevrstvé roušky s nanovlákny stříbra. „Celkem je to 6400 kusů roušek. Nakoupili jsme potřebné polotovary a všechny roušky pak došily pracovnice radnice v době, kdy byl městský úřad po nařízení vlády uzavřen,“ vysvětlil starosta. V Podbořanech je aktuálně několik desítek lidí nakažených koronavirem, velké ohnisko se objevilo minulý víkend v Domově pro seniory (psali jsme o tom ZDE) , v současnosti už je tam situace stabilizovaná a nové případy nepřibývají.