Nová kuželna v papírnách, šatna pro nohejbalisty. Rada města doporučila schválit dva nové sportovní záměry

Žatec – Nová moderní kuželna v areálu bývalých papíren a opravená budova se šatnami a zázemím pro nohejbalisty v jejich areálu na Mládí, to jsou další dvě větší investice do oblasti sportovních zařízení, do kterých se plánuje pustit město Žatec. Rada města tento týden oba záměry doporučila schválit s podmínkou, že na oba projekty by kromě města přispěl také stát prostřednictvím dotačního programu pro rozvoj sportovní infrastruktury v regionech.

Žádost k Národní sportovní agentuře

Radnice chce oba projekty přihlásit do dvou typů dotačních programů, jeden s investicemi do deseti milionů korun (šatny) a druhý nad deset milionů (kuželna). Město teď musí podat žádost o dotaci k nedávno vzniklé Národní sportovní agentuře, která převzala agendu rozdělování dotací na sportovní projekty od ministerstva školství. Agentura má k rozdělení v každém z obou typů programu připraveno 600 milionů korun, žádosti je nutné podat nejpozději do konce června 2022. Záměr ještě musí schválit zastupitelé města, kteří by se otázkou měli zabývat 21. ledna. Pokud by město Žatec uspělo a získalo dotaci od státu, i tak by ze svých zdrojů muselo zajistit minimálně 30 % nákladů na plánované stavební práce.

Kuželna by byla v prvním patře papíren

Stavba zbrusu nové kuželny by byla součástí rekonstrukce druhé části objektu bývalých papíren v ulici Volyňských Čechů. Odhad na celkovou rekonstrukci této části objektu počítá předběžně s částkou kolem 40 milionů korun, samotný prostor kuželny, který se plánuje v prvním patře, by stál přibližně čtyři miliony. „Moderní kuželna by měla čtyři dráhy, byla by přístupná pro veřejnost a určitě by náš sport více přiblížila široké veřejnosti a přitáhla k němu další hráče,“ uvedl už dříve Jiří Jarolím, předseda kuželkářského oddílu v Žatci. Kuželkáři v současnosti působí ve staré kuželně za autobusovým nádražím, ale tento objekt má za sebou desítky let činnosti, malou kapacitu, často se potýká s technickými problémy a je na hranici životnosti.

Nohejbalisté na Mládí vychovali i mistra světa

Významné rekonstrukce ve svém areálu Mládí by se mohli dočkat také členové a příznivci nohejbalového klubu, pokud by se městu podařilo získat dotaci. Nohejbal má v Žatci dlouholetou tradici, klub je pravidelným účastníkem nejvyšší české soutěže, v jeho řadách jsou reprezentanti ČR. Ondřej Vít, který je ve městě známý také jako lékař, dokonce získal dvakrát titul mistra světa.

Nová tribuna u fotbalistů, nová sportovní hala pro všechny…

Město Žatec v posledních letech podporuje investice do sportovních zařízení. Po delší době příprav se například podařilo prosadit rekonstrukci fotbalové tribuny pro fanoušky v areálu FK Slavoj; nová tribuna se v současnosti už dokončuje a na hřišti probíhají i další úpravy. Město plánuje pro příští roky i stavbu úplně nové sportovní haly, která má vyrůst na sídlišti Jih poblíž výpadovky na Holedeč a Rakovník.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)