Karanténa skončila, za dědy a babičkami už zase mohou chodit návštěvy. O svátcích to nešlo

Louny – V Domově pro seniory u Pramene v Lounech skončila karanténa, která trvala skoro měsíc. Od pondělí tohoto týdne (11. 1.) hygienici v zařízení opět povolili možnost návštěv. Babičky a dědové se tak konečně mohou znovu těšit na alespoň krátké návštěvy svých příbuzných. Možnost setkat se s nimi neměli ani během uplynulých vánočních svátků, ani v týdnu mezi svátky a po příchodu nového roku.

Maximální délka jedné návštěvy je 30 minut

„Možnost návštěv je znovu obnovena, karanténa skončila, jsme rádi. Pro návštěvy je vyhrazený termín každý den od 13 do 16 hodin. Maximální délka jedné návštěvy je 30 minut, k jednomu klientovi mohou přijít při každé jednotlivé návštěvě jen maximálně dvě osoby včetně dětí. Na návštěvu je nutné se předem telefonicky objednat u našich sociálních pracovnic. Lidé, kteří chtějí přijít na návštěvu, musí mít potvrzení, že absolvovali vyšetření či test na Covid a výsledek byl negativní,“ shrnula základní pravidla Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory Louny. Uvedený test s potvrzením o negativním výsledku nesmí být starší než 48 hodin, tedy dva dny. Karanténa v lounském domově trvala od 18. prosince.

V domově chystají očkování pro klienty i pracovníky

V domově se aktuálně chystá očkování určené jak pro klienty, tak i pro pracovníky. Přesný termín ještě nebyl určen, ale vláda očkování chystá během nejbližších týdnů a měsíců. „Toto očkování bude probíhat pouze na principu dobrovolnosti. Personál i klienti dostanou vakcínu, jen když budou souhlasit. Klientům dáme dostatek informací i času na rozmyšlenou. Pokud jde o mě osobně, já za sebe už jsem rozhodnutá, že očkovat se nechám,“ uvedla Jana Černá. „V domově mám osmdesátiletou maminku, která v prosinci prodělala Covid, naštěstí měla jen lehké příznaky. Rozhodnutí nechám na ní, ale myslím si, že očkování jí může jen prospět, posílí její imunitu. Držím palce, ať očkování v domově může proběhnout co nejdříve a uleví se personálu i klientům,“ uvedl na sociální síti Jiří Vopálenský.

Na podzim pomáhali vojáci

V Domově seniorů v Lounech se se zhoršenou situací kvůli Covid-19 během podzimu potýkali několikrát, od konce listopadu v areálu několik týdnů pomáhali s péčí o seniory také vojáci, které tam armáda poslala z Jindřichova Hradce. Mnoho pracovníků domova totiž v té době bylo v nařízené domácí karanténě a péči o klienty nemohli vykonávat.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Svátky v domovech seniorů: návštěvy budou možné jen v Podbořanech. Louny i Žatec mají karanténu

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun