Přijďte pomoci vysadit nový les! V sobotu na Žatecku, za dva týdny u Litvínova

Žatec, Ústecký kraj – Kdo má rád krajinu, přírodu a speciálně les, má dobrou příležitost pomoci s jeho obnovou. Už tento víkend mohou lidé, klidně i celé rodiny ze Žatce a okolí, přijít pomoci s vysazováním nových stromků do lesních porostů u Holedeče na Žatecku. Podobnou akci, Den za obnovu lesa, uspořádají v polovině října také Lesy ČR, a to v každém z krajů České republiky. V Ústeckém kraji proběhne sázení stromů v lokalitě relativně nedaleko Lounska a Žatecka – bude to poblíž Litvínova, takže doprava pro zájemce nemusí být nijak složitá.

Poblíž Holedeče a Lhoty lidé vysadí kolem 500 malých borovic

Na Žatecku se lidé mohou zapojit do sázení nových stromků tuto sobotu 2. října. Setkání pořádá město Žatec ve spolupráci se svou příspěvkovou organizací Městské lesy Žatec. Právě na pozemcích s městskými lesy v majetku Žatce bude sázení probíhat. „K vysazení chystáme přibližně pět set malých borovic. Začínáme v sobotu v 10 hodin. Vyčleněné místo je zhruba tři kilometry za Holedečí ve směru na Lhotu, dá se tam dojet autem i dobře zaparkovat,“ informoval místostarosta Žatce Radim Laibl. Po práci je připraveno opékání buřtů a pro děti i malé překvapení, dodal místostarosta.

Den za obnovu lesa je připraven na 16. října ve všech krajích ČR

Přátelé lesa se mohou zapojit o dva týdny později i do Dne za obnovu lesa, který pořádají Lesy České republiky v sobotu 16. října. „První ročník tohoto setkání jsme uspořádali v říjnu 2019 a v celé ČR se do něj zapojilo více než 32 tisíc lidí, kteří přišli pomoci se sázením stromků,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. „Loni akce v této hromadné podobě bohužel neproběhla kvůli epidemii Covid-19 a tehdejším bezpečnostním opatřením, ale věříme, že letos bude zájem lidí opět velký a že možná i překonáme předloňská čísla,“ dodala mluvčí.

V Ústeckém kraji se letos sází na Dlouhé louce u Litvínova

V Ústeckém kraji se lidé k sázení stromků sejdou v lokalitě Dlouhá louka, což je nedaleko Litvínova. Kromě sázení stromků, s nímž může pomoci každý účastník, lesáci připraví i další doprovodný program – například ukázku práce s koňmi v lese v náročném terénu nebo soutěže pro děti, které na konci dostanou i odznaky malých lesníků. Začíná se rovněž v 10 hodin. Předloni setkání pro Ústecký kraj proběhlo v Lovečkovicích nedaleko Úštěku na Litoměřicku. „Pomoci tehdy přišlo 1700 lidí, kteří ve spolupráci s lesáky zasadili 18 tisíc nových stromků,“ uvedla Magdalena Tučková z pořadatelského týmu Dne za obnovu lesa v Ústeckém kraji.

ČTĚTE TAKÉ: Odborníci letos vysadí v lesích 85 milionů nových stromků. Je to rekordní číslo

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci u Tuchořic řežou vánoční stromky

(na snímcích: Den za obnovu lesa v roce 2019 v Lovečkovicích u Úštěku v Ústeckém kraji. Foto: Lesy České republiky)