Svátky v domovech seniorů: návštěvy budou možné jen v Podbořanech. Louny i Žatec mají karanténu

Louny, Žatec, Podbořany – Jak to bude s možností návštěv u dědečků a babiček v Domovech pro seniory o nadcházejících vánočních svátcích? Situace není jednoduchá, útok Covid-19 po krátkém zlepšení opět zesílil. Domovy v Lounech i v Žatci jsou aktuálně v karanténě a návštěvy klientů tam během Vánoc nebudou možné. Příbuzní mohou potěšit své blízké pouze v Domově seniorů v Podbořanech, kde byla situace v rámci celého regionu nejhorší na konci října, ale teď je tam naopak nakažených lidí jen zcela minimální počet.

Lidé mohou přicházet

„Minulý týden jsme neměli nikoho s pozitivním výsledkem testu na Covid-19. Tento týden přibyl jen jeden klient, který se vrátil z několikadenního pobytu v nemocnici, kde byl kvůli jinému ošetření, a jeden ze zaměstnanců domova. Oba jsou v karanténě, oba mají příznivý průběh. Domov jako celá instituce v karanténě není a lidé tedy mohou přijít na návštěvy za příbuznými,“ potvrdil Kamil Hajný, ředitel Domova pro seniory Podbořany.

Návštěva je omezena na půl hodiny

Návštěvy u klientů v domově v Podbořanech jsou teď možné každý všední den a během nadcházejících vánočních svátků také na Štědrý den (24.12.) a na Boží hod (25.12.), upřesnil ředitel. Doba návštěvy je omezená na 30 minut, je třeba splnit i další bezpečnostní podmínky, například platný antigenní test. Termín návštěvy je dobré dopředu ohlásit a rezervovat, nejlépe telefonicky u pracovníků domova, kteří sdělí i další potřebné pokyny. Jak to bude s možností návštěv v době kolem Silvestra a Nového roku, to vedení domova ještě upřesní později v souvislosti s dalším vývojem epidemiologické situace.

V Žatci byl covid na 48 pokojích

Naopak domovy v Lounech a v Žatci zůstanou pro návštěvy během nadcházejících Vánoc uzavřeny. Oba domovy jsou v karanténě, kterou nařídili hygienici kvůli většímu počtu nakažených obyvatel i pracovníků. „Už od minulého týdne jsme měli nakažené lidi na 48 pokojích domova, a naopak 13 pokojů bylo označeno jako necovidové. Klienti měli mírné příznaky – kašel a únavu. Personál pracoval v plné ochranné výstroji,“ popsal situaci Petr Antoni, ředitel Domova pro seniory Žatec. „Karanténa zatím stále trvá a návštěvy u nás nebudou možné ani přes vánoční svátky,“ potvrdila v úterý pro naši redakci Jarmila Vosyková, sociální pracovnice žateckého domova.

Nadšení nejsme, ale nejdůležitější dárek je zdraví

V Lounech je to podobné, ani tam zatím lidé na návštěvu k příbuzným do domova seniorů nemohou. „Budeme mít Vánoce v karanténě. Nejsme z toho nadšení, jsme zklamaní. Nejdůležitější dárek je ale pro nás zdraví, a tak to musíme vydržet,“ uvedla Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory U Pramene Louny. V domově je nyní dvanáct klientů s potvrzeným výskytem Covid-19, a také čtyři pracovníci. „Průběh nemoci je u všech mírný nebo úplně bezpříznakový. Hlavně se o nás nebojte! Budeme mít salát, rybu, nadílku, cukroví i pohádky. Návštěvy umožníme hned, jakmile to půjde. Děkujeme všem sponzorům, přátelům a podporovatelům. I díky vám všem mají naši klienti připraveno spoustu dárečků,“ vzkázala Jana Černá.

(Na snímcích je vánoční výzdoba v prostorách podbořanského domova, Foto Domov pro seniory Podbořany)

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun

ČTĚTE TAKÉ: V domově seniorů se nakazilo už přes šedesát lidí, v celém městě jich je stovka

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci přibyly čtyři nové případy Covid-19 v domově seniorů, v Podbořanech se už situace stabilizovala