Nedělní Den matek: na zámku ve Valči ho oslavilo i 80 maminek a dětí z Ukrajiny

Podbořansko – Nejen české maminky měly možnost oslavit u nás stále populárnější Den matek. Na zámek do Valče na pomezí Podbořanska a Karlovarska přijelo o druhé květnové neděli, která je tradičním termínem „svátku maminek“, hned osmdesát návštěvníků původem z Ukrajiny. Byly to maminky a děti, které v ČR našly bezpečný úkryt před probíhající válkou ve své zemi. Klub českých turistů (KČT) ve spolupráci se správou zámku pro ně uspořádal setkání se zábavou pro děti i dospělé.

Prohlídka, hraní dětí, buřty…

„Vyšlo to pěkně právě na Den matek. Přijelo k nám osmdesát maminek a dětí, které mají statut válečných uprchlíků po současném konfliktu na Ukrajině. Účastníci si prošli park, zámek, prohlédli si naše krásné sochy, děti soutěžily, sportovaly, tvořily, na závěr nechyběla tradiční česká oblíbená pochoutka  a symbol pobytů v přírodě – opékané buřty,“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně pobočky KČT Barokní Valeč.

Táňa bydlící na zámku zajistila výklad pro své krajany

Maminky a děti přijely do Valče z míst svého provizorního ubytování v západních Čechách, na zámku pomáhala se o ně starat také další žena původem z Ukrajiny – Táňa Guban. „Ta bydlí od března přímo v areálu zámku. Je to také uprchlice, pochází z města Kryvyj Rih a spolu s dalšími ženami a dětmi jí pomohl najít dočasné ubytování Národní památkový ústav ČR. Táňa už je za ty dva měsíce expertkou na náš zámek, všechny své krajanky provedla po areálu a zajistila jim výklad v rodné ukrajinštině, poskytla i mnoho dalších cenných rad, velmi pomohla s organizací setkání,“ vysvětlila Markéta Petrová.

Turisté berou maminky a děti na výlety

Zajímavý program pro ukrajinské maminky a děti připravil KČT pro oblast Karlovy Vary. Cesta do Valče na Den matek byla jedním z výletů, během jara jich turisté pro hosty z Ukrajiny uspořádali už několik. „Aktivní jsou hlavně manželé Zoubkovi, chtěla bych jim moc poděkovat za dobrý nápad a skvělou organizaci. Společným cílem nás turistů a pořadatelů je, aby mámy a děti prožily hezký den a aspoň na chvíli se mohly odreagovat a pokud možno zapomenout na těžkou situaci ve své vlasti. Byla to pěkná neděle,“ dodala Markéta Petrová.

ČTĚTE TAKÉ: Zámek, krásná příroda, ale žádná značka pro turisty. Nadšenci ve Valči však už chystají změnu

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

ČTĚTE TAKÉ: Socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabízí světové záhady

(na snímcích: maminky a děti z Ukrajiny na zámku ve Valči. Foto: KČT Barokní Valeč)