Nad Normou začíná sloužit nová plocha pro přistání vrtulníků. Lidem z Podbořan může pomoci zachránit životy

Podbořany – V Podbořanech ve svahu nad nedávno otevřeným supermarketem Norma vznikl nový heliport, přistávací plocha pro vrtulníky. Sloužit bude především pro vrtulníky záchranářů a následný transport pacientů – například při náhlých vážných zdravotních problémech, úrazech, nehodách či jiných krizových situacích.

Cílem je co nejrychlejší zásah při krizové situaci

„Pro město a jeho obyvatele jsme nechali vybudovat přistávací plochu na jihovýchodním okraji Podbořan poblíž městského úřadu a křižovatky s výjezdy na Očihov a Blšany. Plocha je lehce dostupná jak pro sanitky, tak pro vrtulníky, a to ve dne i v noci. Umožňuje přistání i větších strojů, tedy i těžších typů helikoptér,“ informoval Radek Reindl, starosta Podbořan. „Cílem bylo dosáhnout možnosti co nejrychlejšího zásahu při krizových situacích, co nejrychlejšího ošetření, transportu, záchrany lidských životů,“ vysvětlil starosta. Předtím se v Podbořanech přistávalo obtížně, ve městě a okolí bylo v terénu jen málo přirozených vhodných ploch, jednou z nich bylo například fotbalové hřiště.

Město za vybudování zaplatilo 1,4 milionu

Zpevněná plocha je ze zámkové dlažby, při pohledu ze vzduchu je pro piloty dobře viditelná díky velkému symbolu zdravotnického kříže s červeným písmenem H uprostřed. O zřízení heliportu rozhodlo zastupitelstvo města už loni, cena činila 1,4 milionu korun. Přistávací plochu vybudovala stavební firma Šilhánek a syn z blízkých Kryr, která loni postavila také uvedený supermarket Norma, stojící jen o malý kousek dál.

Letecká záchranná služba má v celé ČR deset základen, odkud piloti vzlétají k zásahům

Záchranářské vrtulníky po celém území ČR vysílá a provozuje Letecká záchranná služba. Ta má v naší zemi zřízených deset základen, odkud piloti v případě nutnosti vzlétají k zásahům na místo krizové události. Potom obvykle pacienta urychleně přepravují do specializovaných nemocnic k další nutné péči. V případě Podbořan jsou nejblíže základny v Plzni nebo Ústí nad Labem. Právě z nich piloti do městečka nejčastěji přilétají pro pacienty či zraněné lidi v případě nehod a jiných náhlých závažných událostí.

ČTĚTE TAKÉ: Prodejna Norma v Podbořanech je hotová. Lidé ji mohou poprvé vyzkoušet od 9. prosince

ČTĚTE TAKÉ: Ordinace po oblíbeném lékaři v Podbořanech, který v září bohužel náhle zemřel, znovu začala pracovat

ČTĚTE TAKÉ: Město pomůže k opravě žlutého kostela v Podbořanech. Pro památku věnuje 2,5 milionu

(na snímcích: nový heliport na okraji Podbořan s pevnou příjezdovou cestou pro sanitky. Úplně dole je přílet záchranářů s vrtulníkem při zásahu na sídlišti v Žatci v roce 2021, tehdy pomáhali dívce zraněné po pádu ze stromu. Foto Radek Reindl /3/ a Libor Želinský /1/.)