Jaroslav Kubera bude mít v Lounech novou pamětní desku. Zastupitelé znovu posoudí i možnost udělení čestného občanství

Louny – Po Emilu Volkmannovi, bývalém starostovi Loun, bude mít zanedlouho novou pamětní desku v Lounech in memoriam i další z významných regionálních a celostátních politiků: bude to Jaroslav Kubera, dřívější dlouholetý primátor Teplic a senátor, který loni v lednu zemřel. Jaroslav Kubera se narodil v Lounech a jako chlapec žil s rodinou ve Vladislavově ulici. Právě na domě, kde bydlel, bude umístěna nová pamětní deska.

Odhalení by mohlo být při výročí politikova narození

Desku, připomínající památku této české osobnosti, schválila na konci srpna rada města Loun. Náklady na výrobu a instalaci zaplatí město ze svého kulturního fondu. Jaká je orientační cena takové pamětní desky? V případě vzpomínky na starostu Emila Volkmanna stála nedávno odhalená pamětní deska přibližně 25 tisíc korun. Bývalý starosta má na domě, kde bydlel, pamětní desku od konce letošního srpna. Deska připomínající rodiště Jaroslava Kubery by mohla být odhalena na začátku příštího roku. Hodilo by se například datum 16. února, což je výročí politikova narození.

Zastupitelé znovu zváží možnost udělení čestného občanství

Kromě pamětní desky, která už je schválená, zváží město Louny ještě také možnost udělení čestného občanství pro svého rodáka Jaroslava Kuberu. Tento návrh budou příští týden posuzovat členové zastupitelstva města. Předloží ho současný starosta Loun Pavel Janda, což mu dala za úkol rada města. Zastupitelstvo přitom už jednou o návrhu čestného občanství Loun pro Jaroslava Kuberu jednalo, a to loni v říjnu. Tehdy ale zastupitelé návrh neschválili, k přijetí chyběly tři hlasy.

Kubera patřil mezi nemnoho politiků, kteří jsou u lidí známí a pozitivně vnímaní

Jaroslav Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech a zemřel 20. ledna 2020 v Ústí nad Labem. Zastával i funkci předsedy Senátu. Patřil k politikům, kterých není mnoho: takovým, kteří jsou všeobecně známí i u obyčejných lidí a u většiny veřejnosti i pozitivně vnímaní. Měl smysl pro humor, pozornost občas budil i svými vtipy a žertovnými výroky, nebo také i tím, že měl své lidské slabosti a neskrýval je – dlouhé roky kouřil a v médiích i politických orgánech často i „bojoval za práva kuřáků“.

Emil Volkmann vedl město Louny jako starosta dvanáct let, nastoupil hned „po sametu“

Emil Volkmann se narodil 22. srpna 1936 v Jimlíně a zemřel 30. prosince 2018 v Lounech. Starostou Loun byl v letech 1990-2002. Čestné občanství města má už od roku 2004. Letos na konci srpna k výročí jeho narození představitelé Loun odhalili pamětní desku na domě v ulici SNP, kde Emil Volkmann dlouhé roky bydlel, a po bývalém starostovi byla pojmenována také jedna z nově vzniklých ulic. Ulice Volkmannova je na západním okraji Loun nedaleko prodejny Lidl.

ČTĚTE TAKÉ: Zastupitelé Loun jednali o čestném občanství a pamětní desce pro Jaroslava Kuberu. Návrh ale neschválili

ČTĚTE TAKÉ: Rodiče Filipa z Rané, upoutaného na vozík, potřebují k převozu syna speciální auto. Přátelé pro rodinu pořádají sbírku, pomoci může každý

ČTĚTE TAKÉ: Město Louny schválilo finanční dar pro obce postižené bouří. Do pěti míst půjde přibližně sto tisíc korun

(na snímku nahoře: lounský rodák, bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Na snímcích dole: bývalý starosta Loun Emil Volkmann a nová pamětní deska a název ulice na jeho počest. Foto: Senát Parlamentu ČR a Městský úřad Louny)