Parkovací místa a chodníky. Město chystá dvě větší investice na sídlišti Jih

Žatec – Dvě větší investice v celkové částce přes dvacet milionů korun chystá pro letošní rok město Žatec provést v lokalitě Jih, což je největší žatecké sídliště. Pokračovat by tam měla druhou etapou rekonstrukce chodníků, která začala už loni. Koncem léta nebo na podzim by se pak měly rozjet práce v oblasti kolem ulic Pekárenská a Stavbařů, kde je v hlavním plánu vybudovat nová parkovací místa.

Chodníky ve čtyřech ulicích

Oba záměry schválilo zastupitelstvo města ještě před koncem loňského roku. Chodníky mají být opraveny v ulicích Javorová, Jabloňová, Lípová a Stavbařů. První etapa těchto prací proběhla už v roce 2020, letos na ni naváže druhá část. Cena se bude pohybovat kolem sedmi milionů korun.

Sto nových míst k parkování

V ulicích Pekárenská a Stavbařů, na jižní straně obou ulic, kde je nyní pole, vznikne přibližně sto nových parkovacích míst. Stavební firma, která v současnosti ještě není vybrána, tam podle připraveného projektu města vybuduje také stezku pro chodce a cyklisty. V dalších třech až pěti letech ve stejné lokalitě, na místě části dnešního pole za uvedenými parkovacími místy, postupně vznikne i nově založený park, dětská hřiště a další odpočinkové prvky. Letošní investice jen do parkovacích míst, cesty pro pěší a některých částí veřejné zeleně v uvedených ulicích bude činit přibližně patnáct milionů korun. Město během jara vypíše výběrové řízení na zhotovitele a vítězná firma, které radnice svěří zakázku, se do práce pustí ve druhé polovině letošního roku.

Sídliště vzniklo v osmdesátých letech, v té době mělo i celé město nejvyšší počet obyvatel

Sídliště Žatec Jih vzniklo v 80. letech minulého století; tvoří ho hlavně panelové bytové domy, typické pro tehdejší výstavbu v socialistickém Československu. Dodnes je největším sídlištěm v Žatci, bydlí v něm více než třetina obyvatel města. Počet obyvatel Žatce v posledních letech ovšem klesá, aktuálně činí kolem 18 500 lidí. „Za poslední tři roky se počet trvale hlášených obyvatel ve městě snížil o šest set,“ uvedl informační pracovník žatecké radnice Tomáš Kassal. Nejvíc obyvatel mělo město právě v 80. letech – tehdy jich bylo přes 22 tisíc. V roce 2001 počet obyvatel města klesl pod hranici dvacet tisíc a na konci loňského roku už i pod 19 tisíc.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: Cesta mezi zahrádkami v Žatci bude bezpečnější. Město zřídí veřejné osvětlení

ČTĚTE TAKÉ: Ministr kultury podepsal dokumenty, potřebné k zápisu Žatce na seznam UNESCO