Cesta mezi zahrádkami v Žatci bude bezpečnější. Město zřídí veřejné osvětlení

Žatec – Na asfaltové a panelové ulici s názvem Libočanská cesta, která vede po pravém břehu Ohře na západním okraji Žatce a na většině trasy ji z obou stran obklopují desítky zahrádek z kolonií u řeky, se budou lidé zejména na podzim a v zimě cítit bezpečněji. Město Žatec tam totiž nechá vybudovat novou soustavu veřejného osvětlení.

Světla dnes končí u rybářského domova

Libočanská cesta navazuje na Libočanskou ulici, která začíná pod Kauflandem a vede kolem koupaliště směrem k řece a rybářskému domovu. V místech u rybářského domova končí osvětlení i uvedená ulice a dál pokračuje mezi zahrádkami Libočanská cesta, která už žádná světla nemá.

Devatenáct pětimetrových sloupů se světly

To se ale brzy změní. Žatecká radnice nechá v místě zřídit nové veřejné osvětlení. „V lokalitě odborná firma namontuje devatenáct svítidel, sloupy budou vysoké pět metrů,“ vyplývá z dokumentace stavebního úřadu Městského úřadu Žatec. Stavební úřad v lednu zahájil k tomuto záměru územní řízení a informoval majitele dotčených pozemků. Nová síť veřejného osvětlení bude vybudována během letošního roku, takže na podzim, až se začne znovu brzy stmívat, by už lidé v uvedené ulici i okolních zahrádkách měli lépe vidět.

Osmdesát parcel se zahrádkami

Libočanská cesta je dlouhá kolem 600 metrů. Vede mezi zahrádkami v oblasti nad libočanským jezem a u železničního mostu. V bezprostředním okolí jsou čtyři zahradní kolonie a přibližně osmdesát parcel s jednotlivými zahrádkami či chatkami.

V celé ČR je více než 150 000 členů zahrádkářského svazu

V Žatci je celkem 22 základních organizací Českého zahrádkářského svazu (ČZS). Milovníci zahrádek „hospodaří“ přibližně na 40 hektarech pozemků v okolí města. Celkem je jenom v Žatci kolem 700 lidí, aktivních členů ČZS. V celé České republice je více než 150 tisíc členů tohoto sdružení. Milovníků zahrádek, odpočinku a činností s nimi spojených je ale ve skutečnosti ještě mnohem více, protože samozřejmě zdaleka ne všichni jsou organizováni a registrováni jako členové ČZS.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Jabloně, třešně, ale i duby a lípy. Více než stovka mladých stromů, které vytvoří novou alej, už je zasazená v zemi

ČTĚTE TAKÉ: Každý rok se u nás doma vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé

ČTĚTE TAKÉ: Mladý výtvarník zkrášlil betonovou zeď pod mostem v Žatci