Výstava Člověk v přírodě začala. Každý rok se u nás doma vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé

Louny – Jaroslav Juren a Karolína Řeháková bydlí ve Veltěžích u Loun. Jako mladí lidé se věnují – při srovnání s jejich vrstevníky – dost neobvyklému koníčku: chovatelství. Doma mají desítky slepic a ročně se u nich vylíhnou až čtyři stovky kuřat. „Z pohledu laika to možná vypadá jako velké číslo a že by se v oboru dalo třeba i podnikat, ale zbohatnout se na tom nedá. Náklady na krmení a chov jsou vysoké,“ smějí se Jaroslav a Karolína (oba jsou nahoře na hlavním snímku.) Mladá dvojice patří mezi členy lounské organizace Českého svazu chovatelů a tento víkend se starají o návštěvníky na tradiční velké a oblíbené výstavě Člověk v přírodě na výstavišti u Ohře v Lounech.

Na výstavě se pohybují v expozici ČSCH Louny a na starosti mají právě úsek s drůbeží. „Máme tady 39 klecí s různými druhy drůbeže. Naši kolegové ukazují návštěvníkům o kousek vedle také králíky a holuby. Lidé si mohou u nás slepice nebo kohouty i koupit, jen v pátek od zahájení výstavy do dvanácti hodin jsme prodali pět kusů,“ prozradil Jaroslav Juren.

Předseda dříve vedl redakci časopisu Chovatel

Celý Český svaz chovatelů má v současnosti přibližně 14 tisíc členů a v organizaci v Lounech jich je necelá třicítka. „Kromě drůbeže tu letos vystavujeme přes šedesát holubů a více než sto králíků,“ vypočítal předseda lounské organizace Slavibor Petržílka, kterému letos bude už 75 let. „Ve svazu chovatelů jsem od roku 1960. Tohle je 47. ročník výstavy Člověk v přírodě a ani na jednom jsem ještě nechyběl,“ pochlubil se muž, který se specializuje na holuby, jichž má doma kolem sedmdesáti. V dřívějších letech pracoval i jako šéfredaktor časopisu Chovatel.

Výstava Člověk v přírodě lákala návštěvníky hned od pátečního rána. Podívat se přijeli také manželé Eva a Miroslav Chrpovi ze Žatce (na jednom ze snímků dole pod článkem). „Jezdíme na tuto výstavu každý rok, líbí se nám tady. Doma sice ještě žádné zvíře nemáme, ale uvažujeme o koupi zakrslého králíčka. Podíváme se tady v areálu, jestli nějakého nenajdeme,“ řekla paní Eva.

Lidé mohou chodit až do neděle

Oblíbená výstava Člověk v přírodě začala v pátek a potrvá až do neděle. Každý rok ji navštíví kolem dvaceti tisíc lidí. Kromě mnoha druhů živých zvířat zájemci v areálu najdou i pomůcky a krmivo pro chov, dále také čerstvé výpěstky ovoce a zeleniny, farmářské produkty, i třeba doplňky pro zahradu a zahrádkářství. K dispozici jsou stánky s občerstvením i doprovodný a zábavný program na sobotu a neděli, například krajská výstava psů s účastí přes 500 jedinců, dále ukázky výcviku koní, soutěž o nejhezčího voříška, vystoupení mažoretek a tanečníků. Výstaviště je otevřeno od pátku do neděle každý den od 9 do 17 hodin.

(na snímcích: tradiční výstava Člověk v přírodě v Lounech, foto Libor Želinský)