V Holárkových sadech město nechá pokácet 170 stromů. Práce začnou už v únoru

Louny – Další velké kácení stromů a celková obnova zeleně se připravuje v Lounech. A nebude to žádné „troškaření“: v plánu města je zcela odstranit více než 170 dřevin včetně pařezů. U dalších více než padesáti stromů provedou odborníci jen zdravotní prořezávku, u dvou desítek dendrologové ošetří jejich dutiny. Jako náhrada bude vysazena více než stovka nových stromů.

Stromy mají být vykáceny do konce března

Jde o lokalitu tzv. Holárkových sadů v jižní části města. Se zásahy se začne brzy. Lounská radnice už teď hledá odbornou firmu, která zajistí všechny potřebné zásahy do zeleně. „Předpokládáme, že práce začnou ještě během února, brzy poté, kdy město podepíše smlouvu s vybraným dodavatelem. Stromy určené k vykácení musí být odstraněny do konce března, kdy skončí tzv. období vegetačního klidu,“ uvedla Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny.

Louka a tisíce květů

V Holárkových sadech město požaduje pokácet a zlikvidovat 176 stromů, provést zdravotní řez u dalších 55 stromů a ošetřit dutiny u 21 dřevin. Všechny stromy určené k vykácení jsou přestárlé a ve zhoršeném zdravotním stavu. V prostoru bude potom postupně vysazeno 107 nových stromů a 1280 keřů. Odborníci založí i novou kvetoucí louku a vysadí rovněž kolem 3500 kvetoucích rostlin. Kácení má skončit do konce března, výsadba nových dřevin, květin i vytvoření uvedené louky bude hotové do konce listopadu, vyplývá dál z dokumentace radnice. Další tři roky pak bude odborná firma ještě pečovat o vysazené dřeviny a plochy s rostlinami.

Sady dostaly jméno v témže roce, kdy malíř zemřel

Holárkovy sady tvoří rozsáhlý pás zeleně o rozměrech přibližně 600 x 100 metrů. Své jméno dostaly v roce 1919 podle malíře Emila Holárka, lounského rodáka, který v uvedeném roce zemřel.

Kácení probíhalo i v parku u Ohře a v Zahradním městě

V posledních letech se lounská radnice pustila do razantní obnovy zeleně i v jiných částech města. Například to bylo v Masarykových sadech, a to jak v prostoru výstaviště, tak i v okolním parku na obou březích Ohře. Loni na podzim vzbudilo pozornost části lidí také kácení několika desítek stromů v Zahradním městě.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

ČTĚTE TAKÉ: Začal vegetační klid, radnice v Lounech i Postoloprtech schválily pokácet desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci