Město převzalo zbrusu novou sportovní halu. Zatím však musí zůstat zavřená

Podbořany – V tichosti a zatím bez oslav, spojených se slavnostním otvíráním, převzalo město Podbořany od stavební firmy v polovině ledna do užívání nově vybudovanou sportovní halu za téměř 50 milionů korun. Hala vyrostla poblíž fotbalového stadionu TJ Tatran a stavěla se od léta 2019. Teď je hotová, ale město i lidé, těšící se na její vyzkoušení, musí čekat, až skončí nouzový stav a omezení vyhlášená kvůli epidemii koronaviru.

Dodavatel v závěru ještě měnil povrchy

„Dodavatel v samotném závěru ještě vyměňoval povrchy na hrací ploše, protože původní dodávka povrchů měla vady a město je reklamovalo. Nad rámec původní dodávky stavby si město objednalo i kamerový systém, který monitoruje dění v hale i v okolí 24 hodin denně. Všechno se dokončilo v půlce ledna a teď už je hala komplet hotová a připravena k užívání. Termín zahájení provozu je nyní závislý na platných epidemiologických opatřeních, která určuje vláda. V hale ale už všechno funguje, tak jak má, a provoz může začít okamžitě, jakmile dá vláda svolení,“ upřesnil Milan Ohanka, vedoucí odboru investic Městského úřadu Podbořany.

Florbal, futsal, házená, volejbal, basketbal, tenis…

Co všechno nová hala veřejnosti nabídne, na co se milovníci sportování mohou těšit? Využít ji budou moci hráči mnoha druhů především míčových sportů. Čáry na hrací ploše vymezují různé druhy hřišť podle pravidel jednotlivých sportů. „Základem je hrací plocha pro florbal, která splňuje nejvyšší parametry pro mezinárodní soutěže pro dospělé i pro děti. Hřiště pro dospělé má standardní předepsané rozměry, dětská hřiště jsou na ploše tři a dají se oddělit sítěmi, což byl záměr, aby bylo možné hrát turnaje v Podbořanech, kde působí florbalový klub, a naši hráči nemuseli pořád jezdit na soutěže do jiných měst. V hale se dá hrát také sálová kopaná, házená, volejbal, basketbal, tenis,“ uvedl Milan Ohanka.

Plesy ani taneční zábavy v hale možné nebudou

V objektu naopak podle něj není posilovna, wellness, bazén, sauna, ani třeba restaurace či bar. „Tyto prvky by vedly k velkému nárůstu ceny stavby. Objekt je prioritně určen pro sálové míčové kolektivní sporty,“ vysvětlil Milan Ohanka. Podle nákresů haly bude u vchodu recepce a tam bude možné u obsluhy nebo v automatu koupit si malé občerstvení. „Často se mě lidé z města ptají i na to, jestli v hale bude možné dělat plesy nebo taneční zábavy. Tyto fanoušky tance ale musím zklamat – vysoce kvalitní povrch je určen jen na sportování ve speciální sálové obuvi, naopak zakázaná je taneční obuv s podpatky, která by ho poškodila. Takže plesy tam nebudou,“ uvedl vedoucí.

Možnost výuky pro děti z podbořanských škol

Sportovci mají v nové hale připraveno i kvalitní zázemí, například šest šaten, moderní sprchy a sociální zařízení. „Pro město je to i dobrá záloha pro případ, až se bude opravovat některá z tělocvičen ve školách. Žáci a studenti pak budou moci chodit na náhradní výuku tělocviku do sportovní haly,“ dodal Milan Ohanka.

ČTĚTE TAKÉ: Tenisté v Podbořanech budou mít čtvrtý kurt. Brzy se otevře i nová sportovní hala a nové kluziště

ČTĚTE TAKÉ: Milovníci plesů budou tančit pod lepší střechou. Město chystá opravu v Národním domě

ČTĚTE TAKÉ: Lidé v Podbořanech budou moci bruslit na novém kluzišti. Dodá ho firma z Chocně

ČTĚTE TAKÉ: Tramvaj, letadlo, armádní vozidla. U zatáčky ve Pšově vzniká nový technický skanzen

(na snímcích je nová sportovní hala v Podbořanech, hrací plocha a jedna ze šaten uvnitř objektu, foto: Městský úřad Podbořany a Vladimír Martinovský)