V Postoloprtech brzy začne přestavba náměstí. Cena je skoro 110 milionů

Postoloprty – V Postoloprtech v příštích týdnech začne velká proměna hlavního náměstí. Přestavba se připravuje už od roku 2015. Zároveň to bude i největší investiční akce města za posledních minimálně deset let. Rada města nyní v listopadu schválila smlouvu s dodavatelskou firmou – a za přestavbu náměstí a dalších míst v centru je radnice ochotná zaplatit skoro 110 milionů korun.

Firma Gardenline v minulosti opravila i sídlo Úřadu vlády

Přesná cena byla stanovena na 108 633 495 Kč, v částce je započítána i DPH. Smlouvu a uvedenou cenu schválili čtyři členové rady města, pátý nebyl na této schůzi přítomen. Nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování. Dodavatelem přestavby náměstí bude stavební firma Gardenline, která sídlí v Litoměřicích. Na trhu ve stavebnictví působí od roku 2005, v minulosti se například podílela i na rekonstrukci Strakovy akademie v Praze, kde pracuje Úřad vlády ČR.

Část stromů půjde pryč, stříkat budou vodotrysky

Od zahájení prací bude následná proměna a modernizace Mírového náměstí v Postoloprtech trvat přibližně dva roky. Co všechno se tam změní? Radnice se kvůli plánům na přestavbu náměstí už v roce 2015 obrátila na renomované architektonické kanceláře, aby jí odborníci pomohli s moderními a zajímavými nápady na proměnu centra města. Architekti doporučili například vykácet většinu stromů, aby se prostor náměstí opticky zvětšil, vybudovat vodní prvky, tedy kašnu a vodotrysky, nebo také udělat nové dláždění. Přibude i hodně laviček a dalšího mobiliáře, změní se i chodníky a způsob parkování.

Oldřich a Božena budou nově ve dlažbě náměstí a asi i v jeho názvu

Dlažba by měla mj. ve velkém provedení i ztvárňovat dvě postavy z dávné historie českého státu: knížete Oldřicha a selku Boženu, kteří se podle textu v tzv. pařížském zlomku Dalimilovy kroniky měli setkat právě „kdesi u Postoloprt“. Jméno Postoloprty je v textu vzácné kroniky výslovně uvedeno. „Podle nás jde o nejdůležitější součást místních dějin a právě tento příběh by měl být vepsán do plochy nového postoloprtského náměstí,“ uvedla již v roce 2015 Šárka Malá z architektonické kanceláře.

Nové jméno možná bude i o kus dál: Farní náměstí

Mírové náměstí by potom po přestavbě a novém velkém zobrazení uvedených postav mělo dostat i nový název: náměstí Oldřicha a Boženy. Zastupitelé však o této věci, návrzích na nová pojmenování, ještě budou jednat. Stejně tak plocha u bočního vstupu do zámecké zahrady, náměstíčko, kde zastavují autobusy ve směru na Prahu, by se měla nově jmenovat Farní náměstí.

Radnice využije úvěr od ČSOB

Vysokou investici plánuje město Postoloprty uhradit částečně i pomocí úvěru, který jeho představitelé už v roce 2021 vyjednali u ČSOB. Od banky tak má radnice schválený a přislíbený „úvěrový rámec“ (což je něco jako maximální limit, který si město může v případě potřeby půjčit, pozn. red.) ve výši 200 milionů korun. Tento úvěrový rámec však sloužil „jako krytí“ nejen pro náměstí, ale i pro jiné investiční akce, například i pro přestavbu dvou památkových domů v centru města na pečovatelské byty, která již skončila v letošním roce. Přijetí celkového úvěrového rámce a financování tímto způsobem schválilo zastupitelstvo města již na jaře 2021.

Město Louny platilo vysokou investici za bazén také z úvěru

Podobně město Louny, když stavělo novou plaveckou halu v období kolem let 2018-2020, si na financování muselo vzít úvěr. Celková částka oproti postoloprtskému náměstí byla dvojnásobná – 219 milionů korun. Na stavbu město Louny dostalo ještě „jako výpomoc“ dotaci zhruba 40 milionů od ministerstva školství. Nyní je moderní plavecká hala už v provozu a město úvěr splácí. Stavba moderní plavecké haly byla rovněž největší investiční akce města Loun v jeho polistopadové historii.

(foto nahoře: Mírové náměstí v Postoloprtech. Po přestavbě by mělo dostat nový název – náměstí Oldřicha a Boženy. Obraz knížete a selky v dlažbě má být právě v blízkosti kostela. Foto Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Definitivní potvrzení: město Postoloprty bude novým vlastníkem zámku. Starosta už podepsal kupní smlouvu