Začal vegetační klid, radnice v Lounech a Postoloprtech schválily pokácet desítky stromů

Louny, Postoloprty – Více než osmdesát kusů jasanů nechá pokácet lounská radnice v oblasti Zeleného náměstí v Lounech. Stromy jsou ve špatném zdravotním stavu a jsou nebezpečné pro své okolí. Kácení proběhne v době tzv. vegetačního klidu, která podle vyhlášek trvá od 1. listopadu do 31. března. Podle dendrologů i ministerstva životního prostředí je kácení nebo jiné zásahy do dřevin v tomto chladnějším období roku pro stromy šetrnější.  

Hniloba, houby, nebezpečí

„Odborná firma odstraní celkem 84 kusů jasanů ztepilých v Jasanové a v Platanové ulici. Stromy určené ke kácení jsou ve zhoršeném stavu, mají známky hnilob, jsou napadeny dřevokaznými houbami. Jejich vitalita je snížená a jsou nebezpečné pro okolní život a provoz,“ informovala Kateřina Švobová z lounské radnice.

Jasany zmizí, nahradí je duby, javory a lípy

Místo pokácených jasanů zajistí radnice v lokalitě náhradní výsadbu nových stromů. „Bude to třicet dubů červených ještě v letošním roce v Platanové ulici. Dalších 29 javorů a 8 lip pak bude vysazeno příští rok v Jasanové ulici,“ upřesnila Kateřina Švobová. Třicet dubů pro Platanovou ulici poputuje do Loun i díky grantu od Nadace ČEZ, podrobněji jsme o chystané výsadbě pro Zelené náměstí psali ZDE.

Na Draguši padne osm borovic

O kácení v nadcházejícím období vegetačního klidu rozhodla také radnice v Postoloprtech. Rada města tento týden schválila, že dřevorubci zlikvidují osm vzrostlých borovic u chodníků na sídlišti Draguš. Dalším stromem, který v tomto městě během zimy půjde k zemi, je také topol černý za ubytovnou Meta, rozštěpený do dvojkmenu.

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech přibývají desítky stromů

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)