V Žiželicích se rozpadlo zastupitelstvo. Tři členové odstoupili, v obci budou vyhlášeny nové mimořádné volby

Žiželice – Dva a půl měsíce po zářijových komunálních volbách se v Žiželicích rozpadlo zastupitelstvo obce. Tři členové zastupitelstva podali tento týden rezignaci, zároveň odstoupili i všichni náhradníci z jejich volebního sdružení. Počet zbylých členů zastupitelstva klesl pod nejnižší možný limit, který určuje zákon o obcích. Znamená to, že ministerstvo vnitra nyní vyhlásí nové mimořádné komunální volby. Termín bude ještě upřesněn, volby proběhnou za několik měsíců.

Podobně se zastupitelstvo rozpadlo i v lednu 2019

Tato situace v Žiželicích přitom není úplně nová, podobně i v lednu 2019 se stejným způsobem – po odstoupení části členů – rovněž rozpadlo obecní zastupitelstvo a v červnu téhož roku následovaly náhradní opakované mimořádné volby nového zastupitelstva. To už pak další tři roky vydrželo pracovat až do řádných voleb letos v září. Příčinou rozpadů zastupitelstev tehdy i nyní jsou opakující se problémy ve vztazích mezi zastupiteli, plynoucí z odlišných názorů a sporů mezi nimi.

Lidé v obci psali petici

Aktuálně ze zastupitelstva odstoupili Helena Makuková, Lenka Urbánková a Miroslav Provazník, kteří byli v září zvoleni za sdružení Společně pro rozvoj obcí. Helena Makuková a Lenka Urbánková v předchozím volebním období (v letech 2019-2022) vedly obec jako starostka a místostarostka. I letos v září při komunálních volbách dostaly obě tyto dámy od obyvatel obcí nejvyšší počty voličských hlasů, avšak nově zvolené zastupitelstvo se rozhodlo, že do funkcí starostky a místostarostky zvolí jiné dvě ženy – Květu Panskou a Jaroslavu Mangovou, které ve vedení obce byly od letošního října. Tato změna v čele obce se ovšem řadě obyvatel nelíbila, část z nich kritizovala zastupitele, že nerespektují výsledky komunálních voleb, někteří i podepisovali petici, v níž žádali návrat předchozí starostky a místostarostky do funkcí. Na petici nakonec bylo kolem 120 podpisů. V Žiželicích a spádových osadách žije zhruba 420 obyvatel.

Zastupitelů v každé české obci musí být podle zákona minimálně pět

Zastupitelů v Žiželicích je celkově sedm a po nynějším odstoupení tří z nich klesl jejich počet na čtyři. Minimální počet zastupitelů k tomu, aby zastupitelstvo v jakékoli obci v ČR, i v těch nejmenších, mohlo pracovat, je stanoven na pět. Pokud počet členů zastupitelstva klesne pod tuto hranici, musí být podle zákona o obcích vyhlášeny nové mimořádné komunální volby. Ministerstvo vnitra termín pro případ Žiželic teprve vyhlásí, pravděpodobně se budou konat v průběhu jara.

Prohlášení o rezignaci přečetla bývalá starostka

Tři členové zastupitelstva, kteří z funkcí odstoupili, svou rezignaci potvrdili v obsáhlejším písemném prohlášení, které na zasedání zastupitelstva tento týden ve středu (14.12.) přečetla bývalá starostka Helena Makuková. „Rozhodli jsme se mandáty složit, nejsme spokojeni s tím, jak nezodpovědně je v současnosti naše obec řízená, nechceme s tímto stavem věcí být spojeni ani jako řadoví zastupitelé,“ uvedla v prohlášení.  

(na snímku nahoře: středeční jednání zastupitelstva v Žiželicích. Schůzi, na které odstoupili tři zastupitelé, sledovalo na místě i mnoho obyvatel obce. Foto archiv redakce)

ČTĚTE TAKÉ: Překvapení v Žiželicích: zastupitelé neumožnili pokračovat starostce, která dostala nejvíc hlasů ve volbách. Část lidí protestuje